خرید شال زمزمه ورود سه عالم برجسته به عرصه مرجعيت

هم‌زمان با ماه رمضان المبارك سال جاري، موضوع ورود سه تن از علماي برجسته به عرصه مرجعيت مطرح شده است.
به گزارش خبرنگار «»، در اين ماه، رساله عمليه مستقل آيت‌الله شيخ مجتبي تهراني و آيت‌الله شيخ‌ علي پناه اشتهاردي در اختيار علاقه‌مندان قرار گرفت و يكصد و پنجاه تن از فضلاي حوزه علميه قم نيز با فرستادن نامه‌اي به آيت‌الله جوادي آملي، خواستار ورود ايشان به عرصه مرجعيت شدند.
آيت‌الله حاج شيخ مجتبي تهراني كه درس اخلاق وي از حدود سي سال پيش، مورد علاقه گسترده دانشجويان و طلاب جوان واقع شده، از شاگردان برجسته امام خميني(ره) به شمار مي‌رود و درس خارج از فقه ايشان در مدرسه مروي، جدي‌ترين درس خارج حوزه علميه تهران به شمار مي‌رود.پيش از اين در سال 83 حواشي ايشان بر رساله امام خميني(ره) تحت عنوان رساله دو مرجع منتشر شد.
آيت‌الله اشتهاردي نيز كه از سال‌ها پيش به تدريس دروس خارج فقه و اصول در حوزه علميه قم اشتغال دارد، شاگردان زيادي را تربيت كرده و علاوه بر حضور مداوم در بعثه رهبر انقلاب در حج، اقامه نماز جماعت حرم حضرت فاطمه معصومه(س) را نيز در كنار بزرگاني چون آيت‌الله شبيري زنجاني بر عهده دارد و حاشيه مفصل وي بر «عروة‌الوثقي» كه يكي از نشانه‌هاي علمي مرجعيت تلقي مي‌شود، دو دهه پيش در قم به چاپ رسيده است.

آيت‌الله عبدالله جوادي آملي نيز كه به ويژه به دليل مباحث تفسيري و كلامي مورد توجه اقشار فرهيخته حوزه و دانشگاه است، از شاگردان اصلي مرحوم آيت‌الله محقق داماد به شمار رفته و تقريرات ايشان را نيز منتشر كرده است. ايشان از پانزده سال پيش به تدريس دروس خارج فقه نيز اشتغال دارد و بنا بر بررسي‌هاي انجام‌شده، تاكنون به درخواست فضلاي مذكور، پاسخ مثبت نداده است.
ورود چهره‌هاي جديد به عرصه مرجعيت، پس از رحلت پياپي آيات عظام شيخ جواد تبريزي و فاضل لنكراني صورت مي‌گيرد كه مقلدان بسياري داشته‌اند.
پيش از اين، رساله عمليه آيت‌الله شيخ جعفر سبحاني انتشار يافت و به تازگي نيز دفاتر ايشان در قم و تهران راه‌اندازي شده است.
بنا بر برخي بررسي‌ها، مقلدان دو مرجع فقيد، بيش از همه به آيت‌الله سيستاني، آيت‌الله خامنه‌اي و شماري ديگر از مراجع تقليد رجوع كرده‌اند.