خرید شال لوس‌آنجلس‌تایمز: کنفرانس آتی صلح، فقط یک ضیافت شام

روزنامه آمریکایی «لوس‌آنجلس‌تایمز» در تحلیلی از کنفرانس آتی به اصطلاح صلح خاورمیانه، اعلام کرد که این کنفرانس مانند یک میهمانی شام می‌ماند که کسی از آن راضی بیرون نخواهد آمد.

به گزارش مهر، این روزنامه در تحلیلی به قلم «جفری فلیشمن» می‌نویسد: این کنفرانس، تنها یک ضیافت شام با فهرست (منوی) غذای بی‌ارزش خواهد بود که هیچ کس از شرکت در آن راضی و خرسند نخواهد شد.

این روزنامه به نقل از «مصطفی علانی» یکی از تحلیل‌گران مرکز تحقیقات خلیج [فارس] در دبی در این‌باره می‌نویسد: این نه تلاشی برای نجات فلسطینیان بلکه تلاشی برای بهبود وجهه دولت آمریکاست که در جهان عرب بسیار پايین آمده است.
همچنین این کارشناس عرب می‌گوید: اگر کشورهایی مثل عربستان سعودی و دیگر متحدین واشنگتن در این نمایش شرکت داشته باشند، اعتبار خود را از دست خواهند داد.
برخی از تحلیلگران عرب در منطقه همچنان نسبت به این موضع بدبین هستند که مسئله اصلی یعنی مناقشه اسرائیلی و فلسطینی در این کنفرانس، چگونه بررسی خواهد شد.
این روزنامه در ادامه به نقل از «محمد سید سعید»، از متخصصین مرکز مطالعات سیاسی و راهبردی «الاهرام» در مصر می‌نویسد: «همگان از خطراتی که وجود دارد آگاه هستند، اما کنفرانس خیلی احساسی و مبهم است و هنوز روشن نیست که موضوعات مهم چگونه مورد بررسی قرار خواهد گرفت».
این کنفرانس گفته می‌شود در ماه آینده و احتمالاً در آناپولیس آمریکا برگزار خواهد شد، اما اطلاعات بیشتری در این باره داده نشده است. برخی از آگاهان بر این باورند که علت عدم ارائه توضیحات دقیق‌تر در این مورد نشان از آن دارد که آمریکا به برگزاری این کنفرانس هنوز مطمئن نیست.
تحلیلگران منطقه‌ای بر این تأکید دارند که متحدین منطقه‌ای ایالات متحده در صدد منصرف کردن واشنگتن از برگزاری این کنفرانس در این برهه حساس هستند.
«رندا حبیب» یک نویسنده و تحلیلگر سیاسی در اردن می‌گوید: «هم‌اکنون هم‌پیمان بودن با واشنگتن برای تمامی کشورهای میانه‌‌روی عرب خطر تلقی می‌شود».
حبیب می‌گوید: رژیم اردن نگران این است که کنفرانس مناقشه اسرائیلی و فلسطینی بدون آمادگی لازم برگزار شود و در آن نتیجه جالب توجه به دست نیاید.
وی می‌گوید: کشورهای خاورمیانه و واشنگتن ظاهراً از واقعیت‌های موازی با یکدیگر صحبت می‌کنند. به نظر من کشورهای منطقه می‌خواهند کاندولیزا رایس، وزیر خارجه آمریکا، را قانع نمایند تا کاخ سفید حداقل در وضعیت فعلی از برگزاری این کنفرانس صرف نظر نماید.