خرید شال بازارگرمي آلماني‌ها براي رهايي کاظم دارابي

در حالي که چند تن از مقامات آلماني اعلام كرده بودند «ايهود اولمرت»، شخصا در ديدار خود با مرکل، صدراعظم آلمان، از وي خواسته است از آزادي قريب‌الوقوع «کاظم دارابي» و «عباس رايل» جلوگيري شود و رسانه‌هاي غربي سر و صداي زيادي در اين باره به راه انداخته‌اند، آزادي كاظم دارابي، امري معمولي در نظام حقوقي آلمان به شمار مي‌رود.
به گزارش خبرنگار «»، بنا بر قوانين فدرال شهر برلين‌ آلمان، چنانچه متهمي دو سوم از دوران محکوميت خود را گذرانده باشد و در مدت زنداني شدن نيز اقدام خلاف قانون و مقررات از وي سر نزده باشد، او مي‌تواند از زندان آزاد و اگر اقامت کشور ديگري را دارد، بنا بر نظر دادستان فدرال به آن کشور انتقال داده شود.
با توجه به اين‌که کاظم دارابي در آبان ماه سال 1371 دستگير شده و از پنج سال پيش از صدور حکم محکوميت وي در سال 1997، در زندان شهر برلين بازداشت بوده، هم‌اکنون زمينه آزادي وي فراهم شده و اين امري كاملا طبيعي و قانوني است.
بنا بر اين گزارش، از آنجا که دولت آلمان مي‌خواهد منافع سياسي خود را به بهترين نحو از اين موضوع به دست آورد، در فاز اوليه در سال 2004 اعلام نمود در ازاي آزادي کاظم دارابي، خواستار اطلاعات بيشتري درباره خلبان به اسارت درآمده اسرائيلي (رون آراد) است، در حالي كه اين امر، يك گروكشي غيرقانوني است و ايران بارها اعلام كرده كه اطلاعي از اين خلبان اسرائيلي ندارد.
مقامات آلمان پيش از اين هم پس از حسن نيت نشان دادن ايران در آزادي يك آلماني متجاوز به آب‌هاي ايران، با دست زدن به جنجال تبليغاتي، موضوع كاظم دارابي را مطرح كرده بودند. آنان پس از آزادي فرد آلماني که غيرقانوني به آب‌هاي کشور وارد شده بود و مدت شانزده ماه در زندان و بازداشت بود، به اين ماجراها دامن زده و حتي «دونالد کلين» که غيرقانوني وارد کشور شده بود، در يک کنفرانس مطبوعاتي در آلمان پس از آزادي مدعي شد كه او به گروگان گرفته شده تا با فرد ديگري مبادله شود.