خرید شال طفره پوتین از اعلام زمان پايان نيروگاه بوشهر

رئیس‌جمهور روسیه تأخیر در کار اتمام نیروگاه بوشهر را غیرسیاسی خواند و تأکید کرد که مسکو به تعهد خود عمل خواهد کرد اما در عین حال در واکنش به درخواست اعلام یک زمان معین برای عمل به وعده‌هایش گفت: من از کودکی فقط به مادرم وعده داده‌ام.
به گزارش ایرنا، «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه با تأکید بر این‌که تأخیر در کار اتمام نیروگاه اتمی بوشهر سیاسی نیست، اظهار داشت: ما با جدیت به دنبال آن هستیم که نیروگاه اتمی بوشهر هر چه زودتر به پایان برسد، اما مواردی هست که باید حل و فصل شود.
رئیس‌جمهوری روسیه عصر سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران ایرنا و صداوسيما، خاطرنشان کرد: همین امروز کارشناسان دو طرف در مورد حل این موارد صحبت می‌کنند. سوخت باید سه ماه قبل از راه‌اندازی ارسال شود پوتین در مورد تحویل سوخت به نیروگاه بوشهر نیز گفت: بر اساس مقررات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سوخت باید سه ماه قبل از راه اندازی راکتور ارسال شود.
این در حالی است که مقامات ایرانی همواره بر لزوم ارسال سوخت نیروگاه بوشهر تا 6 ماه قبل از تکمیل آن طبق قرارداد تأکید دارند.
رئیس‌جمهور روسیه اظهار داشت: ما موافقتنامه‌ای با دوستان ایرانی امضا کرده‌ایم که سوخت استفاده شده به روسیه برگردد و باید برای انجام این توافق، کارشناسان، امروز گفت‌‌وگو کنند.
پوتین با اشاره به این‌که کار نیروگاه بوشهر از چند دهه قبل آغاز شده است و آلمانی‌ها که آغازکننده کار بودند، آن را نیمه‌کاره رها کردند، گفت: تجهیزات به جای مانده از آن زمان، فرسوده و قدیمی است و باید از تجهیزات جدید استفاده شود. این از مشکلاتی است که مانع از اتمام سریع کار نیروگاه بوشهر می‌شود.
رئیس‌جمهور روسیه در پاسخ به اصرار خبرنگار صداوسیما در خصوص تعیین یک زمان معین برای عمل به وعده‌هایش، گفت: من از کودکی فقط به مادرم وعده داده‌ام.
تأخیر، به دلیل مسائل حقوقی و تکنولوژیکی است پوتین با تأکید بر این‌که تاخیر در کار اتمام نیروگاه بوشهر سیاسی نیست، گفت: تأخیر در اتمام کار نیروگاه بوشهر به خاطر مسائل تکنولوژیکی و مسائل حقوقی است.
رئیس‌جمهوری روسیه تأکید کرد که روسیه از ابتدا تأکید داشته که کار را تمام کند و به تعهد خود عمل خواهد کرد.