خرید شال هاشمی: از چین بیشتر از این انتظار داریم

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني صبح روز سه‌شنبه در ديدار «ليوجين تانگ»، سفير چين در جمهوري اسلامي ايران، تعليق استفاده صلح‌آميز از انرژي هسته‌اي را شرطي غيرقابل پذيرش عنوان كرد.
به گزارش ايسنا، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، انقلاب و آرمان‌هاي استقلال‌طلبي و آزادي‌خواهي مردم ايران را در روحيه‌ عدم سلطه‌پذيري مهم عنوان كرد و گفت: جمهوري اسلامي ايران آماده‌ هرگونه اطمينان‌دهي درباره استفاده‌ صلح‌آميز از انرژي هسته‌اي و براي رفع مسائل اختلاف‌آميز آماده مذاكره بر اساس قوانين مشخص بين‌المللي است.
هاشمي رفسنجاني، انتظار جمهوري اسلامي ايران از چين براي حمايت از حقوق هسته‌اي جمهوري اسلامي ايران را با توجه به حجم روابط دو كشور و نزديكي مواضع فراتر از شرايط كنوني بيان كرد و افزود: آينده روابط تهران و پكن با توجه به حمايت چين از حق ايران در استفاده‌ صلح‌آميز از انرژي هسته‌اي روابطي مستحكم و وسيع خواهد بود.
رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، چين را از كشورهاي موفق دنيا در توسعه‌ اقتصادي و فني تجاري عنوان كرد و گفت: چين با سياست‌هاي صحيح، جايگاه مناسبي در جهان امروز براي خود ايجاد كرده است و جمهوري اسلامي ايران تلاش خواهد كرد سطح روابط دو كشور در سطح مطلوبي حفظ شود.
«ليوجين تانگ»، سفير چين در تهران، نيز در اين ديدار با تأكيد بر حق ايران در استفاده‌ صلح‌آميز از انرژي هسته‌اي، بر ضرورت تلاش براي حل موضوع از راه‌هاي ديپلماتيك تأكيد كرد و افزود: جهان بايد با اعتدال، صلح‌گرايي را سرلوحه‌ كارهاي خود قرار دهد.
وي با اشاره به جايگاه جمهوري اسلامي ايران در سياست خارجي چين، گفت: رابطه‌ دو كشور رابطه‌اي استراتژيك و ايران شريكي مهم در تجارت براي چين است.
سفير چين افزود: مردم و مسئولان چين مي‌دانند شما بنيانگذار روابط مستحكم چين و ايران هستيد و از شما متشكرند و انتظار سفر شما به چين را دارند.