خرید شال اعتصاب در فرانسه، حمل‌ونقل را مختل کرد

کارگران فرانسوی با آغاز اعتصابی گسترده، سیستم حمل‌ونقل عمومی این کشور به خصوص شبکه خطوط آهن را دچار اختلال شدید کرده‌اند.
این اعتصاب 24 ساعته، در ساعت هشت شب چهارشنبه به وقت محلی آغاز شد.
اتحادیه‌های تجاری در اعتراض به اصلاح برنامه‌های بازنشستگی ویژه، که اقلیتی از کارمندان بخش‌های دولتی از آن بهره می‌برند، خواستار این اعتصاب شدند.
اعتصاب در بخش حمل‌ونقل در گذشته باعث اختلال شدید و فشار بر رهبران سیاسی فرانسه شده است.
بلافاصله پس از آغاز اعتصاب، شرکت خطوط آهن ملی فرانسه (SNCF) گزارش داد: برنامه حرکت بسیاری از قطارهای سریع‌السیر «TGV» لغو شده و تنها 7 درصد آنها سرویس عادی خود را ارائه خواهند کرد.
خط «یورو استار» میان فرانسه و انگلستان از طریق کانال مانش نیز دستخوش قرار گرفت، اما «SNCF» گفت که تنها پنج قطار در مسیر پاریس ـ لندن معلق خواهد شد.
در پاریس و اطراف آن نیز بسیاری از وسایل حمل‌ونقل عمومی از سرویس خارج شده‌اند.
اعتصاب قرار است 24 ساعت طول بکشد اما برخی اتحادیه‌ها خواستار تمدید آن تا روز جمعه یا حتی شنبه شده‌اند.
«نیکولا سارکوزی»، رئیس‌جمهور فرانسه که اصلاحات پیشنهادی او در نظام بازنشستگی، از سوی اتحادیه‌ها علت اصلی اعتصاب اعلام شد گفت او تحت تأثیر قرار نگرفته است.
وی گفت: من مضطرب نیستم. اگر اصلاحات نمی‌کردیم مردم بیش از این نگران می‌شدند. برخی اصلاحات هست که باید انجام داد، همه از این موضوع باخبرند. من برای همین انتخاب شدم، و ما آنها را با آرامش و ضمن حفظ گفت‌وگو انجام خواهیم داد.
ساركوزي افزود: من با کارگران خط آهن ملاقات خواهم کرد، با نمایندگان «آر.ای.تی.پی»، کارگران بخش گاز و بخش الکتریسیته، همانطور که هفته پیش کردم.
دولت در نظر دارد سیستم «رژیم ویژه» برای 500 هزار کارگر در شرکت‌های دولتی را کنار بگذارد.
این طرح شامل کارگران «SNCF»، شرکت برق «اي.دي.اف»، معدنچیان و اعضای پارلمان می‌شود.
تنها 6 درصد بازنشستگی‌ها تحت رژیم ویژه قرار می‌گیرد که به مشمولان اجازه می‌دهد پس از 37 سال و نیم کار بازنشسته شوند. کارمندان سایر بخش‌های دولتی و خصوصی تنها می‌توانند پس از 40 سال کار بازنشسته شوند.
دولت فرانسه می‌گوید هزینه این برنامه تنها در سال جاری 5 میلیارد یورو است.