خرید شال اعطای برترین نشان افتخار آمریکا به دالای لاما

دالای لاما مدال طلای کنگره آمریکا که برترین نشان افتخار در آمریکاست را دریافت کرده است. این حرکت باعث خشم چین شده است.
به گزارش بي‌بي‌سي جورج بوش در این مراسم در واشنگتن حضور یافت که نخستین باری است که یک رئیس جمهور آمریکا در دوران زمامداری در انظار عمومی در کنار رهبر تبعیدی تبت ظاهر می شود. رسانه های دولتی چین اخطار داده اند که این اقدام بر روابط چین با آمریکا «سایه می افکند».
 پکن در سال 1951 نیروهای نظامی خود را راهی تبت کرد.
بوش در الی که دست رهبر 72 ساله بودایی را گرفته بود او را به داخل ساختمان کنگره برد و آن دو در طول مراسم در کنار هم نشستند. او هنگام اعطای این مدال، از دالای لاما به عنوان “نماد جهانی صلح و بردباری” یاد کرد. بوش گفت: من باز هم رهبران چین را ترغیب می کنم در کشور خود از دالای لاما استقبال کنند. آنها درخواهند یافت که این مرد خوب، مرد صلح و آشتی است. وی گفت: آمریکا نمی تواند چشمانش را به روی وضعیت ناگوار گروه هایی که به خاطر مذهب خود سرکوب شده اند ببندد.
رهبر تبت نیز گفت که او عمیقا از دریافت این افتخار بزرگ تحت تاثیر قرار گرفته است. او گفت: من معتقدم که این جایزه همچنین حاوی پیامی قوی برای افرادی است که متعهد به ترویج صلح هستند. 
دخالت زشت
بوش یک روز پیشتر در محل اقامت خود در کاخ سفید با دالای لاما دیدار کرده بود که سومین دیدار خصوصی آن دو طی شش سال گذشته بود. اما مراسم پرتشریفات روز چهارشنبه برنامه ای بسیار علنی تر بود. پکن آن را «دخالت زشت در امور داخلی چین» توصیف کرد.
 
به گزارش خبرگزاری رسمی شینهوا یک مقام وزارت خارجه چین گفت: چین به شدت از این عمل منزجر است و قاطعانه با آن مخالف است. روزنامه «دیلی» چین نیز در سرمقاله ای نوشت: «این رویداد مسلما بر روابط دو طرف سایه می افکند.» پکن از دیرباز استدلال کرده است که دالای لاما با تلاش های خود برای استقلال تبت، در پی تخریب حاکمیت ملی چین بوده است. اما دالای لاما اصرار دارد که او خواهان «خودمختاری واقعی» برای این منطقه به شدت بودایی است و نه استقلال کامل.
 
چین تبت را بخش «جدایی ناپذیر» از خود می داند. تحلیلگران می گویند این یک حرکت تعادلی دیپلماتیک برای بوش است چرا که او برای حل بن بست جاری بر سر برنامه های اتمی ایران و کره شمالی به کمک چین نیاز دارد. در همین حال، حزب کمونیست چین، که این هفته هفدهمین کنگره خود را برگزار می کند به شدت نسبت به هر گونه حادثه بالقوه شرم آور در مقدمه چینی برای المپیک سال آینده حساس است.
 
قانونگذاران آمریکایی اخیرا پکن را به نادیده گرفتن اتهامات نقض حقوق بشر در برمه و سودان به خاطر تامین منافع انرژی و معاملات تجاری اش در آن کشورها متهم کردند. اخیرا رهبران غربي نیز بیش از گذشته صدای اعتراض خود را نسبت به نقض حقوق بشر در تبت بلند کرده اند. در ماه سپتامبر، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان با دالای لاما دیدار کرد و با این کار خشم پکن را برانگیخت. دالای لاما در سال جاری همچنین با رهبران اتریش و استرالیا دیدار کرده و قصد دیدار با نخست وزیر کانادا در هفته های آتی را دارد. چین سال گذشته از اقدام کانادا که به دالای لاما شهروندی افتخاری اعطا کرده بود خشمگین شد.