خرید شال تایمز: فسخ قرارداد هسته‌ای هند با آمریکا

یک روزنامه غربی امروز خبر داد، دولت هند سرانجام به ناچار و تحت فشار احزاب چپگرا، به طور رسمی اعلام کرد که قرارداد هسته‌ای خود با آمریکا را فسخ می‌کند.
به گزارش مهر، روزنامه «تایمز» ـ چاپ انگلیس ـ در شماره امروز خود نوشت: دولت هند به علت فشارهای روزافزون حزب کمونیست و ديگر احزابی که مخالف همکاری هسته‌ای دهلی نو ـ واشنگتن بودند؛ به ناچار قرارداد هسته‌ای خود با آمریکا را فسخ کرد.
این روزنامه بدون ارائه توضیح بیشتر درباره خبر، مدعی شد که هند این خبر را به طور رسمی به اطلاع مقام‌های کاخ سفید رسانده است.
در همین رابطه، خبرگزاری فرانسه امروز به نقل از «تونی فراتو»، سخنگوی کاخ سفید، اعلام کرد: واشنگتن هنوز فکر می‌کند که قرارداد هسته‌ای آمریکا و هند با وجود مشکلاتی که «مانموهان سینگ»، نخست‌وزیر هند به آنها اشاره کرده، پابرجاست و ما به تعهدات خود در این باره عمل می‌کنیم.
«مانموهان سینگ» دوشنبه (23 مهر) در تماسی تلفنی با «جورج بوش» به وی خبر داد، دهلی نو در اجرای قرارداد هسته‌ای دوجانبه، با مشکلات جدی روبه‌رو شده است.
وزارت امور خارجه هند با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: سینگ در این گفت‌وگو، بوش را در جریان مشکلاتی که در اجرای قرارداد هسته‌ای پیش آمده، قرار داده است.
قرارداد هسته‌ای هند و آمریکا سرانجام در ماه آگوست پس از دو سال مذاکره نهایی شد، اما با مخالفت شدید حزب کمونیست و احزاب ملی‌گرای هندو شریک در دولت ائتلافی هند روبه‌رو شده است.
بر پايه این قرارداد، هند فناوری و سوخت هسته‌ای از آمریکا وارد خواهد کرد و در مقابل، تأسیسات هسته‌ای غیرنظامی این کشور تحت نظارت بین‌المللی قرار خواهد گرفت، اما احزاب مخالف می‌گویند این قرارداد سبب به خطر افتادن برنامه توسعه تسلیحات هسته‌ای هند خواهد شد و دهلی نو را به واشنگتن وابسته خواهد کرد.
کمونیست‌های هند که پیش از این، تهدید به کناره‌گیری از ائتلاف دولت کرده بودند؛ شنبه گذشته با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که دیگر تمایلی برای ادامه حضور در ائتلاف نداشته و در صورت پافشاری دهلی نو برای ادامه همکاری هسته‌ای با واشنگتن، بدون شک به ائتلاف خود با دولت پایان می‌دهند.