خرید شال رپرتا‍ژ CBS براي رئيس آمريكايي پليس بين‌الملل

«اينترپل»، پنجمين سازمان بزرگ بين‌المللي جهان از نظر تعداد اعضاست. اين سازمان پس از اتحاديه جهاني پست، فدراسيون بين‌المللي بسكتبال، سازمان ملل متحد و «فيفا» با 186 عضو، در رده پنجم قرار دارد.
به گزارش سرويس بين‌الملل «»، شبكه آمريكايي پربيننده  دريك تاك‌شو با رييس آمريكايي اينترپل، CBSبه تمجيد كم سابقه از وي و تحقير دوره رياست اروپايي ها بر اين پليس پرداخت.
مقر «اينترپل» در آغاز، اتريش بود و سپس به برلين منتقل شد و پس از جنگ جهاني دوم در سال 1945، اين سازمان دستخوش اصلاحات بسياري شد. مقر اين سازمان با مشاركت كشورهاي اروپايي در «سنت‌كلو» در نزديكي پاريس تأسيس شد كه تا سال 1919 در همان محل قرار داشت و پس از آن به «ليون» منتقل شد.
«رون نابل» ، رييس كنوني اينترپل مي‌گويد: مشكل اينجاست كه بيشتر مردم جهان، گمان مي‌كنند كار پليس بين‌الملل به اين علت كه مأموران اين سازمان اجازه حمل سلاح ندارند، نمي‌توانند كسي را بازداشت كنند و يا به ندرت محل كار خود را ترك مي‌كنند، يك وظيفه خيالي است. حال آن‌كه كار اصلي «اينترپل» به عنوان نيرويي در پشت صحنه است كه اطلاعات مهمي را براي سازمان‌هاي اجرايي قضائي ملي در سراسر جهان فراهم مي‌آورد… .
چراغ‌هاي «اينترپل»، هفت‌ روز هفته و در 24 ساعت شبانه‌روز روشن است. پوسترهاي بين‌المللي مجرمان تحت تعقيب كه به «هشدارهاي قرمز» معروف بودند، با پست درجه 3 به 186 كشور فرستاده مي‌شدند كه گاه، ماه‌ها طول مي‌كشيد تا به مقصد برسد. هم‌اكنون اين هشدارها در چند ثانيه به وسيله اينترنت و از ليون به همه نقاط جهان فرستاده مي‌شود… .
در گذشته، اين‌گونه بود كه مرتكب يك جرم در شيكاگو، همانجا مي‌ماند يا دست‌كم به نقطه ديگري در آمريكا مي‌رفت، اما امروزه، وي مي‌تواند به راحتي سوار هواپيما شده و پيش از اين‌كه كسي متوجه شود، جرم‌هاي مشابهي را در كشورهاي ديگر انجام دهد. درواقع آنان حتي نياز به هواپيما هم ندارند. شخصي در لاگوس يا نيجريه مي‌تواند تنها با يك كامپيوتر حسابي بانكي در لندن را بدون اين‌كه از خانه‌اش خارج شود، تخليه كند…
در پرونده‌اي ديگر، پليس كانادا موفق به شناسايي محل وقوع تجاوز به يك كودك نشد و عكس‌ها را به موران در «اينترپل» فرستاد. يكي از همكاران موران در بررسي‌ها دريافت كه صفحه كليد مجرم، داراي برچسب حروف اسپانيايي است؛ بنابراين، عكس‌ها را به مادريد فرستادند كه در آنجا پليس ديگري متوجه نوشته‌هاي روي حوله‌ها و سرانجام منجر به حل پرونده شد… .
«كريس ايتون»، از افسران استراليايي اين سازمان، مي‌گويد: ما از 187 كشور جهان اطلاعات و گزارش‌ مي‌گيريم؛ گزارش‌هاي متفاوتي از متلاشي شدن باند مواد مخدر در كلمبيا، حملات تروريستي در نيجريه و باز پاسپورت‌هاي سرقت‌شده. وي پاسپورت‌هاي سرقتي را يكي از موضوعات مهم مي‌داند… .
دادن گزارش‌ها و اطلاعات به «اينترپل» داوطلبانه است و بسياري از كشورها، تمايلي به تقسيم اطلاعات حساس با اين سازمان ندارند، چرا كه بر اين باورند ممكن است اين اطلاعات در اختيار ديگر كشورهاي عضو مانند ايران، ليبي و كوبا قرار گيرد… .
نابل گفت: در دو سال گذشته، 43 كشور با فرار زندانيان روبه‌رو بوده‌اند كه هيچ كدام از آنها اين امر را به «اينترپل» گزارش ندادند. نبايد اين كار رخ دهد… .
متن كامل را در ستون «گزارش» بخوانيد.