خرید شال سفر بشار اسد به تركيه

رئيس‌جمهور سوريه در سفري سه روزه و جهت بررسي مهم‌ترين تحولات منطقه به ويژه اوضاع عراق به تركيه رفته است.
به گزارش ايسنا به نقل از روزنامه‌ «تشرين»،‌ «بشار اسد»، رئيس‌جمهور سوريه، روز سه‌شنبه در جريان يك سفر سه روزه وارد آنكارا شد.
وي قصد دارد در جريان اين سفر امروز (چهارشنبه) با «عبدالله گل»، رئيس‌جمهور و «رجب طيب اردوغان»، نخست‌وزير تركيه و ديگر مقامات بلندپايه اين كشور ديدار كرده و در خصوص مهم‌ترين مسائل مشترك بين دو كشور بحث و تبادل نظر كند.
گفته مي‌شود موضوع حمله اخير اسرائيل عليه خاك سوريه، زمينه‌سازي‌ براي برگزاري كنفرانس بين‌المللي صلح خاورميانه، اوضاع عراق با توجه به نزديك شدن به زمان برگزاري نشست وزراي امور خارجه‌ كشورهاي همسايه عراق در استانبول و موضوع حملات احتمالي تركيه عليه مواضع حزب كارگران كردستان تركيه (پ.ك.ك) در شمال عراق از مهم‌ترين موضوعات مورد بحث در جريان سفر اسد به تركيه است.
همچنين قرار است طرفين در اين ديدارها در خصوص روابط دو جانبه و راه‌هاي تحكيم و گسترش اين روابط بحث و تبادل نظر كنند.
اين در حالي است كه روابط بين دمشق و آنكارا در حال حاضر از پيشرفت محسوسي برخوردار شده و سفر سال 2004 اسد به تركيه، به عنوان اولين رئيس‌جمهور سوريه، از اين كشور نقش مؤثري در پيشبرد روابط دو كشور داشته است.
سوريه و تركيه اواخر سال 2004 بر سر تشكيل يك منطقه آزاد تجاري با هدف تحكيم همكاري‌هاي اقتصادي توافقنامه‌اي را به امضا رساندند.
«محمد آيدين»، يكي از وزراي كابينه تركيه، در ارزيابي سفر اسد به اين كشور اظهار داشت: اين سفر جهت تحكيم روابط دوستانه بين دو كشور مهم و ضروري است و مي‌تواند به گشودن صحنه‌اي جديد در روابط دو جانبه به عنوان دو كشور دوست و همسايه منجر شود.
از سوي ديگر، هم‌زمان با سفر اسد به تركيه، منابع آگاه در اين كشور اعلام كردند كه هدف از اين سفر تكميل مذاكرات گذشته در خصوص همكاري‌هاي سياسي و اقتصادي دو جانبه و تحولات سياسي منطقه است.
اين منابع هم چنين بر اهميت دعوت از سوريه جهت مشاركت در كنفرانس بين‌المللي صلح خاورميانه و مطرح ساختن موضوع بلندي‌هاي جولان اشغال شده‌ به عنوان يكي از اركان اصلي روند صلح در اين كنفرانس تاكيد كردند.
روزنامه دولتي «الثوره» ـ چاپ سوريه ـ نيز به نقل از منابع تركيه نوشت: سوريه و تركيه در قبال وحدت عراق و ضرورت حمايت از روند سياسي اين كشور موضع متحدي اتخاذ كرده‌اند.
اين منابع هم‌چنين بر موضع‌گيري يكسان دو كشور در قبال تحولات لبنان، فلسطين و ضرورت ازسرگيري مذاكرات داخلي بين احزاب لبناني و گروه‌هاي فلسطيني تأكيد كردند.
رئيس‌جمهور سوريه كه به همراه همسرش و «وليد معلم»، وزير امور خارجه سوريه، به آنكارا سفر كرده است، فردا در يكي از دانشگاه‌هاي تركيه در استانبول سخنراني خواهد كرد.