خرید شال نگراني تجار آمريکايي از تصويب احتمالي تحريم تازه ايران در سنا

«بيل رينسج»، رئيس شوراي ملي تجارت خارجي آمريکا، گفته است: کمپاني‌هاي آمريکايي که با اتحاديه اروپايي، روسيه و چين معاملات بازرگاني دارند، ممکن است در صورت تحريم از سوي آمريکا، از سوي اين کشورها با عمل متقابل روبه رو شوند!
به گزارش سرويس بين الملل «» به نقل از رويترز، بنا بر لايحه تحريم تجاري ايران که ماه گذشته از سوي مجلس نمايندگان آمريکا با رأي بالاي 397 موافق در برابر تنها شانزده رأي مخالف به تصويب مجلس نمايندگان رسيده و هم اکنون براي رأي‌گيري در صحن مجلس سناي آمريکا آماده مي‌شود، کمپاني‌هايي که بيش از بيست ميليون دلار در بخش انرژي ايران سرمايه گذاري کنند، با تحريم‌هايي از سوي آمريکا روبه‌رو مي‌شوند.
رينسج همچنين ادامه داد: تأثير اين لايحه، کاملا به کمپاني‌هاي کشورهاي اروپايي، چين، روسيه و شرکت‌هاي ژاپني برمي‌گردد. به اين ترتيب، ما مجبوريم تحريم‌هايي عليه اين شرکت‌ها انجام دهيم. و اين امري کاملا روشن و آشکار است که اين کشورها عمل متقابلي درباره کمپاني‌هاي آمريکايي انجام دهند و آنها را در ليست تحريم خود قرار دهند که اين عمل بنا بر قوانين داخلي آنها کاملا قانوني است.
به گفته او، چيني‌ها نيز به ويژه به اين عمل متقابل دست مي‌زنند، چرا که سوابق نيز نشان داده است به محض اين که يک کمپاني دولتي چيني، تحت تحريم آمريکا قرار مي‌گيرد، آنها نيز سريع اين عمل متقابل را درباره کمپاني‌هاي آمريکايي انجام مي‌دهند.
اين لايحه تحريم، دولت آمريکا را موظف مي‌کند هر شش ماه، ليستي از فعاليت‌هاي شرکت‌هايي که در بخش انرژي ايران سرمايه گذاري مي‌کنند، براي اقدامات بعدي به کنگره ارايه نمايد و همچنين دمکرات‌ها و جمهوريخواهان را درباره نحوه اجراي تحريم‌ها و بازرسي بيشتر از نحوه فعاليت کمپاني‌ها درباره سرمايه‌گذاري در ايران فعالتر خواهد کرد.
بخش ديگر لايحه تحريمي، دولت آمريکا را از هرگونه معامله در زمينه جابجايي قطعات و ارتقاي آنها براي هواپيماهاي مسافربري که ايران پيش از سال 1979 خريداري کرده است، منع مي‌کند.
اين لايحه همچنين دولت آمريکا را مجبور مي‌کند مشارکت خود را در بانک جهاني کاهش دهد، البته اگر بانک جهاني بخواهد در ايران سرمايه گذاري کند نيز تحريم‌هايي را براي روسيه در زمينه همکاري هسته‌اي اين کشور با ايران پديد مي‌آورد.
«اد رايس»، رئيس اتحاديه کارکنان صادرات آمريکا مي‌گويد، نگران است که مجلس سناي آمريکا، اين لايحه تحريمي را تا دو ماه ديگر تصويب کند.
به اين ترتيب، دولت ايران از هم اکنون بايد به دنبال راه‌هاي مقابله حقوقي به ويژه درباره آن بخش تحريم‌ها که مربوط به هواپيماهاي مسافربري و حمل و نقل غيرنظامي است، باشد و عملا آمريکا را از رسيدن به اين هدف ناکام سازد.