خرید شال پوتین: سلاح هسته‌ای جدید تولید می‌کنیم

رئیس جمهوری روسیه با اعلام اینکه کشورش برای حفظ توانمندیهای دفاعی خود انواع جدید سلاح های اتمی را توسعه خواهد داد تاکید کرد که تجریه عراق ثابت کرد کشورهای ثروتمند از لحاظ منابع طبیعی باید توان دفاعی خود را افزایش دهند. به گزارش مهر به نقل از خبرگزاری رویترز،”ولادیمیر پوتین” امروز در یک جلسه پرسش و پاسخ سراسری  تلویزیونی با مردم روسیه درباره مسائل مختلف سیاست خارجی روسیه از جمله عراق صحبت کرد و از آمریکا خواست تاریخی را برای خروج تمام نظامیانش از عراق اعلام کند.
وی  در پاسخ به پرسشی درباره نیات احتمالی آمریکا برای تسلط بر ذخایرطبیعی منطقه سیبری گفت: خدا را شکر، روسیه، عراق نیست و به قدر کافی برای حفاظت از منافعش در قلمرو ملی خود و نیز سایر مناطق دنیا قدرتمند است.
وی افزود: کاری که ما برای افزایش توانمندیهای دفاعی خود انجام می دهیم، انتخابی درست است و ما به آن ادامه می دهیم.
پوتین در پاسخ به پرسش یک سرباز در پایگاهی در شمال کشور که امروز از آنجا یک موشک دوربرد شلیک آزمایشی شد، قول داد که روسیه به عنوان بخشی از طرحهای دفاعی اش، توسعه فناوری تسلیحات اتمی جدید را در دستورکار قرار خواهد داد.
وی افزود: ما فناوری موشکی از جمله موشکهای راهبردی(اتمی) کاملاً جدید را توسعه خواهیم داد. ما نه تنها به کل توانمندی سه گانه هسته ای- شامل نیروی موشکی اتمی،هواپیماهای(با قابلیت حمل سلاح) اتمی و ناوگان زیردریایی های اتمی- توجه خواهیم کرد، بلکه سایر انواع سلاح ها را نیز مورد توجه قرار خواهیم داد.
پوتین در بخش دیگری از سخنانش از ادامه رشد اقتصادی سریع روسیه و ارتقای استانداردهای زندگی در این کشور تمجید کرد. بیش از یک میلیون نفر از شهروندان روسیه خواستار پرسش از پوتین در این جلسه شده بودند که ششمین جلسه پرسش و پاسخ سراسری سالانه وی بود.
قرار است انتخابات ریاست جمهوری روسیه در ماه مارس 2008 آینده برگزار شود و پوتین امروز گفت که از نامزد مورد نظر خود حمایت خواهد کرد. نظرسنجی های عمومی نشان می دهد به دلیل محبوبیت پوتین نزد مردم روسیه، نامزدی که مورد حمایت وی باشد؛ از بیشترین شانس پیروزی در انتخابات برخوردار خواهد بود.