خرید شال چراغ سبز پارلمان تركيه براي حمله به عراق

پارلمان تركيه سرانجام، طرح حمله احتمالي به شورشيان كرد عراق و عبور از مرز دو كشور را تصويب كرد.
به گزارش سرويس بين الملل «» به نقل از آسوشيتدپرس، به‌رغم اين‌كه به نظر مي‌رسد دولت تركيه با توجه به مداخله هاي آمريكا قصد دارد زمان بيشتري را در اختيار دولت عراق قرار دهد، نمايندگان مجلس تركيه با 507 راي موافق در برابر 19 راي اجازه عبور ارتش از مرز عراق ظرف يك‌سال آينده را صادر كردند.
رهبران تركيه اعلام كرده‌اند كه حمله به شورشيان حزب كارگران كردستان بلافاصله بعد از تصويب اين طرح انجام نخواهد شد.
اين طرح در حالي به تصويب مجلس تركيه رسيد كه رئيس جمهور سوريه در سفر امروز خود به اين كشور اعلام كرده بود كه تركيه براي سركوب جدايي طلبان كرد، اجاز عبور از خاك اين كشور را دارد.
تنها چند ساعت پيش از راي‌گيري پارلمان تركيه، مالكي نخست‌وزير عراق از همتاي ترك خود خواسته بود تا شانس ديگري را در اختيار ديپلماسي قرار دهد.
خبرگزاري آناتولي تركيه به نقل از رجب طيب اردوغان، نخست‌وزير اين كشور، خبر داده بود كه تركيه بيش از اين اتلاف وقت را تحمل نخواهد كرد.
اين در حالي است كه، عراق روز سه‌شنبه طارق الهاشمي يكي از دو معاون جلال طالباني رئيس جمهور عراق را براي تاكيد بر ادامه ديپلماسي به آنكارا فرستاده بود و تركيه براي توجيه اقدام خود سفراي كشورهاي هم‌مرز عراق و ساير كشورهاي خاورميانه‌اي را به وزارت خارجه خود دعوت كرده بود.
طرح حمله به عراق در سال بعد ميلادي، حمايت تمامي احزاب پارلمان تركيه غير از يك حزب كرد كوچك خود را جذب كرده بود.
شورشيان كرد «پ.‌ك.‌ك» از سال 1984 مبارزات خود را با دولت اين كشور در مناطق كردنشين جنوب شرقي تركيه آغاز كردند كه تاكنون منجر به كشته شدن ده‌ها هزار نفر شده است.