خرید شال افشاي زندان مخوف «سیا» در خاك انگلیس

«گاردین» فاش كرد: سازمان اطلاعات مركزی آمریكا (سیا) شماری از افراد مظنون به فعاليت تروریستی را در زندانی مخوف و سرّی در جزیره‌ای متعلّق به انگلیس نگهداری می‌كرده است.
به نوشته شماره امروز این روزنامه انگلیسی، گروهی از نمایندگان مجلس عوام انگلیس تحقیقاتی را درباره این اتهام‌ها كه سازمان اطلاعات مركزی آمریكا شماری از افراد مظنون به عضویت در سازمان «القاعده» را در زندانی سرّی در خاك انگلیس برای بازجویی نگهداری می‌كند، انجام خواهند داد.
كمیته امور خارجه مجلس عوام در این تحقیق این موضوع كه نهاد اطلاعاتی ـ جاسوسی آمریكا یكی از زندان‌های مخوف و موسوم به «مكان‌های سیاه» خود را در جزیره «دیه گو گارسیا»، متعلق به انگلیس در اقیانوس هند اداره می‌كرده است، بررسی خواهد كرد.
یك پایگاه بزرگ متعلق به ارتش آمریكا در این جزیره قرار دارد.
وكلای شماری از بازداشت‌شدگان كه در زندان آمریكایی «گوانتانامو» در كوبا نگهداری مي‌شوند ـ از جمله چند تبعه انگلیسی ـ از این كمیته خواسته‌اند تا از مسئولان آمریكایی و انگلیسی درباره این اتهام‌ها سؤال كنند.
بنا بر اعلام این كمیته، دولت لندن در شماری از اقدام‌های وحشیانه و ضدبشری از جمله آدم‌ربایی، شكنجه و بازداشت‌های طولانی‌مدت به صورت نظام‌مند همكاری داشته است.