خرید شال براون و سارکوزی در پی نشاندن بلر بر كرسی ریاست اروپا

با طولانی شدن مدت زمان ریاست اتحادیه اروپا، نخست‌وزیر انگلیس و رئیس‌جمهوری فرانسه تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا موافقت کشورهای عضو را با ریاست بلر بر اتحادیه اروپا جلب کنند.
به گزارش مهر، «دیلی‌تلگراف» با اعلام این مطلب نوشت: هر چند از گذشته تلاش‌هایی در این باره انجام شده بود، اما با موافقتی که در نشست روز گذشته لیسبون مبنی بر تغییر ریاست دوره‌ای به ریاست دو و نیم ساله، به دست آمد، «گوردون براون» و «نیکلا سارکوزی» تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا نخست‌وزیر سابق انگلیس را به عنوان اولین رئیس اتحادیه اروپا پس از به تصویب رسیدن طرح لیسبون معرفی کنند.
طرح لیسبون، طرحی است که روز گذشته جایگزین طرح اصلاحات اتحادیه اروپا شد و قرار است در سیزدهم دسامبر (22 آذر ) به وسیله رهبران 27 کشور عضو اتحادیه اروپا امضا شود و در صورت موافقت تمام 27 کشور عضو اتحادیه اروپا، از سال 2009 به اجرا گذاشته می‌شود.
با این حساب اگر نخست‌وزیر انگلیس و رئیس‌جمهوری فرانسه در تلاش‌های خود پیروز شوند؛ «تونی بلر» از سال 2009 بر مسند ریاست اتحادیه اروپا خواهد نشست.
چندی پیش روزنامه «فایننشال تایمز» با ارائه گزارشی در این باره نوشته بود: رئیس‌جمهوری فرانسه برای تعیین تونی بلر به عنوان اولین رئیس تمام وقت اتحادیه اروپا پس از پایان یافتن دوره نخست‌وزیری وی در انگلیس، به شدت تلاش می‌کند.
این روزنامه نوشته بود: گفته می‌شود که «نیکولا سارکوزی» این ایده را با دیگر رهبران اتحادیه اروپا در آستانه نشست هفته آینده اتحادیه اروپا در میان گذاشته است.
به نوشته این روزنامه، حمایت سارکوزی از تونی بلر در این اقدام یک نشانه قابل ملاحظه از روابط حسنه انگلیس و فرانسه از زمانی است که سارکوزی جانشین «ژاک شیراک» به عنوان رئیس‌جمهوری فرانسه شده است.
دیپلمالت‌های آلمانی می‌گویند که سارکوزی طرح خود را با «آنجلا مرکل»، صدراعظم آلمان، نیز مطرح کرده است. این در حالی است که مقام‌های اتحادیه اروپا می‌گویند که رئیس‌جمهوری فرانسه همچنین ایده خود را در بین دیگر مقام‌های اروپایی از جمله با مقام‌های اسپانیایی در میان گذشته است.