خرید شال افزايش چشمگير دزدي‌هاي دريايي در جهان

ميزان دزدي‌هاي دريايي در سراسر جهان در 9 ماهه نخست سال 2007 نسبت به مدت مشابه سال گذشته، با 14 درصد افزايش روبه‌رو بوده است.
به گزارش سرويس بين‌الملل «»، آسوشيتدپرس در اين زمينه از كوالالامپور مالزي گزارش داد: بيشترين افزايش اين دزدي‌ها در سومالي و نيجريه بوده است.
همچنين سازمان دريانوردي بين‌المللي در گزارشي كه منتشر كرده، اعلام نموده است: با دوام اين معضل در آفريقا، تنگه مالاگا در جنوب شرقي آسيا و يكي از شلوغترين آبراهه‌هاي جهان، تقريبا داراي امنيت بوده است.
بنا بر اين گزارش، در كل، بين ژانويه تا سپتامبر امسال، 198 حمله به كشتي‌ها شده كه اين تعداد در همين دوره زماني در سال گذشته، 174 حمله بوده است.
در گزارش اين سازمان همچنين آمده است كه به طور كل، پانزده كشتي دزديده، 63 نفر از خدمه كشتي‌ها ربوده و سه نفر نيز كشته شده‌اند.
گفتني است، تنها از ماه جولاي تا سپتامبر، 72 مورد از اين حوادث ديده شده كه اين ميزان در همين دوره زماني در سال گذشته، 47 عدد بوده است.
مقر سازمان دريانوردي بين‌المللي در لندن است، اما اين خبر را به وسيله مركز دزدي دريايي خود در كوالالامپور منتشر كرده است.
در اين گزارش هشدار داده شده در صورت ادامه اين روند، مشخص مي‌شود اين حملات از سال 2004 تا كنون، مرتب افزايش داشته است.
اندونزي هنوز هم نقطه حساس اين نوع دزدي‌هاست كه در 9 ماه نخست سال 2007 با 37 مورد حمله روبه‌رو شده كه البته براي اين كشور نسبت به سال گذشته بهتر بوده است؛ اين ميزان در سال گذشته در اين كشور، چهل حمله بوده است، اما اين گونه حملات در سومالي افزايش سريعي داشته و از هشت مورد در سال گذشته، به 26 مورد در سال جاري افزايش يافته است. دولت سومالي كه تحت حمايت سازمان ملل است، تلاش داشته با پذيرش كمك سربازان اتيوپيايي، كنترل خود بر اين كشور را حفظ كند.
نيجريه نيز كه سال گذشته، شاهد 9 مورد حمله بوده، امسال با 26 مورد حمله روبه‌رو شده است. تنگه «مالاگا» كه سال گذشته هشت حمله را شاهد بوده است، امسال تنها با چهار حمله روبه‌رو شده كه اين كاهش را ناشي از افزايش همكاري‌هاي كشورهايي مي‌داند كه در اين تنگه رفت‌وآمد داشته‌اند.