خرید شال انتقاد قاليباف از اظهارات فرماندار تهران

شهردار تهران با تأكيد بر اين‌كه هيچ ضرورتي براي تمديد آرم‌هاي طرح ترافيك سال گذشته از اول آبان ماه نيست، خاطر نشان كرد: در صورت تمديد اعتبار آرم‌هاي طرح ترافيك سال گذشته، بي‌انضباطي در تهران ايجاد مي‌شود.
به گزارش ايسنا، دكتر محمدباقر قاليباف در حاشيه همايش يك روزه شاخص‌هاي شهري در مديريت كلان‌شهرها درباره اظهارات فرماندار تهران مبني بر تمديد آرم‌هاي سال گذشته تا اطلاع ثانوي، گفت: شهرداري تهران مسوول مربوط به حمل و نقل و ترافيك شهر تهران است و در همين راستا برچسب‌هاي آرم طرح ترافيك را تعريف و توزيع كرده و هيچ ضرورتي به تمديد اعتبار آرم‌هاي قديمي نيست.
وي افزود: اگر فرماندار تهران چنين مطلبي را گفته، خودش بايد پاسخگو باشد و حتما وزير كشور و شوراي شهر در اين زمينه تصميم‌گيري مي‌كنند و خلاصه اين كه شهر را نمي‌توان با سياست يك بام و دو هوا اداره كرد.
شهردار تهران درباره تاثير اخذ عوارض ساخت و ساز در گراني مسكن پايتخت نيز توضيح داد: ميزان افزايش عوارض ساخت و ساز در سال گذشته، بر اساس ميزان تورم اعلام شده از سوي دولت يعني حدود 5/13 درصد بوده و اين امر هيچ تاثيري در افزايش قيمت مسكن ندارد.
وي افزود: البته معتقديم از خانه‌هاي خالي بايد عوارض بيشتري گرفته شود، تا اين خانه‌ها در اختيار نيازمندان قرار بگيرد و اين طرح در شوراي شهر مطرح و اعضاي شورا نيز قبول كرده‌اند كه بايد عوارض خانه‌هاي خالي افزايش يابد و اين امر موجب مهار قيمت مسكن شده و به دولت نيز كمك خواهد كرد.
شهردار تهران گفت: بر اساس نظر مجلس شوراي اسلامي و كارشناسان تا زماني كه نقدينگي به صورت بي‌رويه به بازار تزريق شود، ميزان تورم نيز به طور طبيعي بالا مي‌رود.
وي ادامه داد: وقتي در سرمايه‌گذاري‌هاي توليدي جذب سرمايه كم شده و نقدينگي افزايش مي‌يابد، اين پول‌ها مثل طلا و مسكن در نقاطي مي‌ايستند و مشكلات خاص خودش را ايجاد مي‌كنند.
شهردار تهران با اشاره به مصوبه ديروز مجلس شوراي اسلامي براي افزايش سهم 30 درصدي مترو در حمل و نقل شهري گفت: پيشنهاد دولت براي سهم حمل و نقل ريلي 10 درصد بود، اما شهرداري تهران بر افزايش اين ميزان تا 30 درصد تاكيد داشت و در نهايت نظر شهرداري تصويب شد كه پس از طي مراحل قانوني و تاييد شوراي نگهبان اجرايي مي‌شود.
وي افزود: طبق قانون اگر اين مصوبه بر خلاف شرع و قانون اساسي نباشد، مشكلي براي اجرا نخواهد داشت.
وي همچنين با اشاره به موضوع همايش يادشده گفت: تعيين شاخص‌ها و استانداردها يكي از موضوعات جدي براي ارتقاي كيفيت زندگي شهروندان است كه اين امر به طور طبيعي با افزايش شاخص‌ها و سرانه‌هاي مختلف همچون سرانه‌هاي ورزشي و فضاي سبز در حال انجام است، اما بايد به سمتي حركت كنيم كه اطلاعات دقيق و سيستماتيك را جمع‌آوري و با توجه به اين اطلاعات و شاخصه‌ها معضلات شهر را حل كنيم و اين برنامه‌ريزي و هوشمندسازي است كه در شهرداري آغاز شده، اما نقص‌هاي زيادي هم دارد.