خرید شال توقف سرمایه‌گذاری دولتی در ساخت نیروگاه

وزير نيرو از توقف سرمايه‌گذاري دولتي در ساخت نيروگاه‌هاي کشور خبر داد و در خصوص به کارگيري انرژي هسته‌اي در توليد برق گفت: عقلانيت نظام جمهوري اسلامي ايران به ميزاني است که بر روي راه اندازي نقطه‌اي پافشاري مي‌کند که در سال‌هاي آتي 100 درصد برق کشور را تامين خواهد کرد.
به گزارش مهر، پرويز فتاح در جمع خبرنگاران در خصوص استقبال بخش خصوصي در راستاي پياده سازي اصل 44 قانون اساسي گفت: از دو سال اخير، احداث نيروگاهها توسط دولت محدود شده و امسال نيز تقريبا هيچ نيروگاهي با اعتبار دولتي شروع نمي‌شود.
وزير نيرو افزود: اين به معناي احداث نيروگاهها توسط بخش خصوصي از سال گذشته بوده و روند ساخت نيروگاه توسط دولت متوقف شده است. به گفته فتاح، از سوي بخش خصوصي استقبال مطلوبي براي حضور در کار ساخت نيروگاهها صورت گرفته است.
انرژي‌هاي نو
وزير نيرو کارکرد انرژي هسته‌اي براي کشورمان را يک کارکرد نو به شمار آورد و خاطرنشان کرد: در حال حاضر استفاده از انرژي هسته‌اي براي توليد برق صفر است و استفاده‌اي از آن نمي‌شود و تقريبا تمام برق کشور غيرهسته‌اي، حرارتي و برقابي است.
وي ادامه داد: لذا نيروگاه بوشهر مي‌تواند 20 هزارمگاوات برق را به شبکه برق اضافه کند از سوي ديگر نيز نظام براي 20 هزار مگاوات برق هسته‌اي برنامه ريزي کرده که اين موضوع مي‌تواند کمک شاياني به وزارت نيرو ارائه دهد.
به گفته فتاح، عقلانيت نظام جمهوري اسلامي ايران به ميزاني است که تاکيد بر روي نقطه‌اي دارد که در آينده مي‌تواند 100 درصد انرژي کشور را تامين کند.
گردشگري سدها
وي در گردشگري سدها خصوص تصريح کرد: گردشگري سدها قطعا به درآمدزايي در اقتصاد کشور کمک مي‌کند اما در ابتدا متولي اين کار وزارت نيرو نبوده و در حال حاضر نيز طبق قوانين، ما مسئول اين کار نيستيم.
به گفته فتاح، در مقطعي از سال درب تمامي سدهاي کشور براي بازديد گردشگران باز و در اين راستا تمهيداتي براي بازديد گردشگران فراهم مي‌شود. اين موضوع در سدهاي استان خوزستان بيش از ساير سدها ديده مي‌شود و سالانه چندصد هزار نفر از اين سدها بازديد مي‌کنند.
وزير نيرو افزود: پس از گذران اين مقطع، مجدد درب سدها بسته مي‌شود چراکه سدها مرتبط با بحث آب و برق مردم بوده و داراي حساسيت هستند. ولي اينکه سدها را به صورت گردشگري مورد بهره برداري قرار دهيم، وزارت نيرو آمادگي لازم براي همکاري با سازمان متولي را دارد.
ساخت داخلي در صنعت آب و برق
فتاح با بيان اين ادعا که صنعت آب و برق کشور تقريبا خودکفا است، اظهار داشت: البته اين خودکفايي به معناي انجام تمامي مسائل توسط وزارت نيرو نيست چراکه اساس در هيچ کشوري خودکفايي در صنعت آب و برق چنين مفهومي ندارد.
به گفته وزير نيرو، برخي مواد در برخي کشورها ارزانتر تمام مي‌شود که ايران نيز از آن کشورها مواد اوليه را وارد مي‌کند چراکه به‌صرفه‌تر است. در همه دنيا حتي کشورهاي اروپايي نيز چنين روندي حاکم است.
فتاح خاطرنشان کرد: با توجه به شرايط فعلي کشور، عزم وزارت نيرو اين است که وابستگي را تا حد امکان کمتر کند؛ اگرچه واردات فعلي ايران در صنعت آب و برق نيز به اندازه‌اي چشمگير نيست. اما اگر براي همين ميزان کم نيز همت گماريم قطعا مي‌توانيم همه را در داخل توليد کنيم.
وي افزود: در چنين شرايطي، نه تنها ارز از کشور خارج نمي‌شود بلکه براي برخي کشورها نيز دستاويز مسائل سياسي قرار نمي‌گيريم.
وزير نيرو گفت: در زمينه آب و فاضلاب 100درصد خودکفا، در بخش سدسازي از طراحي، اجرا و بهره برداري صد در صد خودکفا هستيم و تنها در بخش نيروگاهها به ميزان کم وابستگي داريم که البته در حال نزديک شدن به خودکفايي 100 درصدي در نيروگاهاي حرارتي هستيم.
فتاح خاطرنشان کرد: توربين‌هاي بادي در کشور ساخته مي‌شود و در زمينه سلولهاي خورشيدي نيز که داراي تکنولوژي پيچيده‌اي است، توانستيم در پژوهشگاه نيرو به خودکفايي رسيم به نحوي که در حال حاضر آينه‌هاي خورشيدي ساخت داخل است.
پرت شبکه
وزير نيرو يکي از اشکالات دولتي در زمينه آب و برق را پرت شبکه در برق و آب دانست و گفت: اين ميزان از حد نرم‌هاي جهاني بالاتر است که البته دلايل مختلفي دارد به نحوي که بخشي از آن به قدمت برخي از شبکه‌ها برمي‌گردد.
وي افزود: برخي شبکه‌ها در تهران به بالاي 60 سال قبل برمي گردند و به همين دليل عمر لوله‌ها، تأسيسات و تکنولوژي آنها در 60 سال قبل بسيار محدود بوده است بنابراين کيفيت آنها بايد عوض شود.
فتاح اظهار داشت: بخشي ديگر از پرت شبکه نيز به نحوه عملکرد برخي دستگاه‌ها در شهرها بر مي‌گردد. وزارت نيرو لوله‌هاي آب و برق را کار مي‌گذارد و فردا وزارتخانه و دستگاه ديگري با کندن زمين يا حرکت برخي دستگاه‌هاي سنگين به اين تأسيسات لطمه مي‌زند.
وي با بيان اينکه شبکه‌هاي برق کشور روکار و آسيب‌پذير است، گفت: بنابراين براي خروج از چنين وضعيتي بايد تأسيسات را زيرزميني کرده و مانند ساير کشورها به درون تونل‌هاي خاص طراحي شده براي اين کار انتقال دهيم اما اين کار هزينه‌بر است.
به گفته فتاح، در عين حال بازسازي و نوسازي شبکه جزو مواردي است که بايد از منابع داخلي وزارت نيرو صورت گيرد و بودجه جداگانه‌اي ندارد و البته مشکل ما اين است که هيچ دولتي هيچ گاه براي بازسازي شبکه‌هاي آب و برق پولي نمي‌گذارد و نوسازي بايد از درآمد آب و برق وزارت نيرو تامين شود که حتي آبونمان اخذ شده از مشترکان نيز براي اين کار کافي نيست.
فاضلاب تهران
فتاح در خصوص فاضلاب تهران عنوان کرد: به دليل عدم انجام تعهدات دولت و مجلس در رابطه با فاضلاب تهران، اعتبارات کمي براي اين بحث اختصاص يافت که نتوانست قول وزارت نيرو را در سال گذشته عملي کند.وي ابراز اميدواري کرد در سال آتي چند مدول فاضلاب تهران وارد مدار بهره برداري شود.