خرید شال حمله ديك چني، ادامه خط تبليغي جنگ جهاني عليه ايران

پس از سخنان تند هفته گذشته بوش عليه ايران كه در اقدامي بي‌سابقه، ايران را تلويحا به جنگ جهاني سوم تهديد كرده بود، اكنون مرد جنگ‌طلب كاخ سفيد كه مشهور است برخلاف رايس، به گزينه نظامي و تغيير حكومت در ايران مي‌انديشد، با تكرار اتهام تلاش براي توليد بمب اتم در ايران، به اظهارات تندي پرداخت.
به گزارش سرويس بين‌الملل «»، روز يكشنبه، «ديك چني»، معاون رئيس‌جمهور آمريكا كه از دوره حكومت او و رييسش 15 ماه باقي مانده، ايران را مانعي براي رسيدن به صلح در خاورميانه خواند و گفت: «جهان نمي‌تواند منتظر ايران بماند و بگذارد اين كشور به بمب اتم دست پيدا كند».
«رويترز»‌ در گزارشي كه از «ليسبورگ» منتشر كرد، آورده است: اظهار نظر چني، تأييد‌ ديگري بر موضع‌گيري‌هاي آتشين آمريكا عليه تهران بود و تنها چند روز پس از هشدار بوش در اين مورد، اعلام شد كه يك ايران اتمي مي‌تواند منجر به جنگ جهاني سوم شود.
چني در جلسه‌اي كه توسط مؤسسه‌ سياست‌گذاري خاور نزديك واشنگتن (نزديك به نومحافظه‌كاران) برگزار شد، گفت: «رژيم ايران بايد بداند كه اگر روند كنوني خود را ادامه بدهد، جامعه بين‌الملل آماده تحميل عواقبي جدي بر اين كشور است. آمريكا نيز در كنار ديگر كشورها اين پيام را به گوش ايران مي‌رساند كه ما به ايران اجازه نخواهيم داد به سلاح اتمي دست پيدا كند».
وي ادامه داد:« كشور ما و جامعه بين‌الملل نمي‌توانند منتظر بمانند تا يك كشور حامي تروريسم، متجاوزانه‌ترين تمايلات خود را به سرانجام برساند».

چني گفت: سياست ايران در مناقشه اتمي اين کشور با غرب مبتني بر «تأخير» و «نيرنگ» است.

او هدف اصلي ايران در خاورميانه را گسترش سلطه خود بر اين منطقه دانست و از ايران به عنوان «بزرگترين تهديد براي شيعيان عراق» نام برد.
به ادعاي وي، رژيم ايران از ظهور يک جامعه شيعه عرب قدرتمند و مستقل در عراق که به جاي قم در پي رهبري مذهبي از مراکز سنتي اجتهاد شيعه در نجف و کربلا است، مي‌ترسد و همچنين در پي ضعيف نگه داشتن عراق براي پيشگيري از تهديد تهران به وسيله بغداد است.

اين در حالي است كه هم‌اكنون مراجع تقليد و علماي حوزه‌هاي علميه قم و نجف، روابط عميق و نزديكي دارند و همواره بر پشتيباني از يكديگر، تأكيد دارند.
چني در اين سخنراني بر اهميت تداوم تلاش‌هاي آمريكا در مسائل خاورميانه تأكيد كرد و افزود: آمريكا به دنبال ثبات در اين منطقه است نه اين‌كه بر مشكلات منطقه سرپوش بگذارد.

رايس نيز به تازگي براي فراهم كردن زمينه‌هاي كنفرانس صلح خاورميانه كه قرار است اواخر نوامبر يا اوايل دسامبر در «آناپوليس» در مريلند آمريكا برگزار شود، به خاورميانه سفر كرده بود.
چني نيز پس از بيان اهداف اين اجلاس براي حمايت ديپلماتيك از طرفين درگير در فلسطين و سرزمين‌هاي اشغالي، به تكرار اتهامات واشنگتن عليه ايران در مورد مداخله اين كشور در عراق و برنامه اتمي ايران پرداخت.
وي گفت: حركت به سمت يك خاورميانه باثبات و داراي صلح، وابسته به مسئوليت‌پذيري كشورهاي منطقه مانند احترام به حاكميت همسايگان و رعايت توافق‌هاي بين‌المللي است.
«رويترز» در ادامه مي‌نويسد: بوش در حالي بر ادامه ديپلماسي با ايران تأكيد دارد كه در حال فشار براي تصويب دور سوم تحريمات عليه ايران است اما با مخالفت روسيه در شوراي امنيت سازمان ملل روبه‌رو‌ست و اين در حالي است كه با استعفاي علي لاريجاني، مذاكره‌كننده ارشد اتمي ايران، انتظار مي‌رود كه موضع سخت‌تري از جانب ايران و محمود احمدي‌نژاد در مورد برنامه اتمي اين كشور اتخاذ شود.
چني با اشاره به تلاش‌هاي اصلاح‌طلبان و فعالان حقوق زنان و اقليت‌ها در ايران گفت: آمريکا منتظر روزي است که مردم ايران، سرنوشت خود را در دست بگيرند و دو کشور، به نزديک‌ترين دوستان تبديل شوند.
متفكران حاضر در جلسه از اين موضع تند چني عليه ايران به ويژه پس از اظهارنظرهاي اخير بوش، شوكه شدند.«دنيس راس»، يكي از کارشناسان حاضر در سخنراني چني كه از مذاکره‌کنندگان سابق آمريکا در امور خاورميانه، است، سخنان چني را معني‌دار و داراي پيامدهاي مهم دانست.