خرید شال گزارش پوتین به بوش از سفر به تهران

رئیس جمهوری آمریکا شب گذشته در تماس تلفنی با همتای روسی خود درباره فعالیتهای هسته ای صلح آمیز ایران و سفر اخیر پوتین به تهران گفتگو کرد و خواستار همراهی مسکو با تحرکات خصمانه واشنگتن در این زمینه شد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری رویترز،”جرج بوش” در گفتگوی تلفنی با “ولادیمیر پوتین” درحالی خواستار فشار بیشتر بر ایران به علت برنامه هسته ای صلح آمیز آن شد که پوتین هفته قبل تاکید کرده بود ایران در پی دستیابی به سلاح هسته ای نیست و روسیه مخالف هرگونه اقدام نظامی علیه ایران است.

“گوردون جاندرو”، سخنگوی کاخ سفید درباره محتوای گفتگوی بوش و پوتین اظهار داشت : پرزیدنت بوش بر اهمیت ادامه اعمال فشار از طریق (شورای امنیت) سازمان ملل متحد برای تعلیق اثبات پذیر فعالیتهای غنی سازی اورانیوم ایران تاکید کرد.
این سخنگو افزود: بوش درباره سفر هفته گذشته پوتین به تهران نیز با وی گفتگو کرد. بوش قبلاً گفته بود از پوتین خواهد خواست اظهارات اخیرش را درباره فعالیتهای هسته ای ایران روشن کند.

رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه هفته گذشته گفته بود به دنیا هشدار داده اگر علاقه مند به اجتناب از جنگ جهانی سوم هستند؛ باید مانع از دستیابی ایران به فناوری ساخت سلاح های اتمی شوند. گرچه کاخ سفید بعداً این اظهارات را فقط لفاظی توصیف کرد و سناتور “هرید رید”، رهبر دموکراتهای مجلس سنا نیز سخنان بوش را بسیار غیرضروری دانست.

آمریکا به همراه متحدان اروپایی اش در تلاش برای به تصویب رساندن قطعنامه سوم تحریمها علیه ایران است، اما روسیه و چین با اعمال تحریمهای بیشتر مخالفند و بر ضرورت پیشبرد تلاشهای دیپلماتیک به جای تنش آفرینی و رویکرد تهدید وارعاب تاکید دارند.