خرید شال یک میلیون کارت گازوئیل عرضه می‌شود

مدیر برنامه ریزی پروژه کارت هوشمند نفت گاز اعلام کرد: مقدمات اجرای سیستم کارت هوشمند نفت گاز (گازوئیل) در جایگاه های عرضه سوخت آغاز شده و پیش بینی می شود بیش از یک میلیون کارت هوشمند گازوئیل عرضه شود.

عبدالرضا امینی درگفتگو با مهر درباره آخرین وضعیت پروژه کارت هوشمند گازوئیل گفت: از اول آبان ماه مقدمات اجرای سیستم کارت هوشمند گازوئیل آغازشده و هم اکنون جایگاه های عرضه سوخت به سیستم های مورد نیاز تجهیز می شوند.

مدیربرنامه ریزی کارت هوشمند نفت گاز با بیان اینکه درحال حاضر 5600 تلمبه نفت گاز درکل کشور موجود است ، افزود: براساس پیش بینی های صورت گرفته تا پایان سال تمام جایگاه هایی که به صورت مستقل و یا مشترک با بنزین به عرضه نفت گاز می پردازند به سیستم کارت هوشمند گازوئیل مجهز می شوند.

وی درباره نحوه اجرای کار گفت: پیمانکار اجرای سیستم کارت هوشمند گازوئیل همان پیمانکار سهمیه بندی بنزین یعنی شرکت صنایع مخابراتی راه دور ایران است..

امینی درپاسخ به این سئوال که زمان بندی اجرای این پروژه چگونه است؟ تصریح کرد: هنوز زمان بندی مشخصی برای زمان اجرای پروژه تعیین نشده، زیرا هنوز مصوبه مجلس و دولت نیز دریافت نشده است.

مشاورمعاون وزیر نفت در ادامه گفت: طرح کارت هوشمند گازوئیل در حال حاضر فقط شامل بخش حمل ونقل است و در شرایط کنونی 55 درصد از نفت گاز مصرفی کشور در بخش حمل و نقل به مصرف می رسد.

وی اظهارداشت : روزانه بیش از80 تا 90 میلیون لیتر نفت گاز درکشور به مصرف می رسد که بخشی از این میزان به دلیل قیمت پائین این سوخت درکشور قاچاق می شود.

امینی با بیان اینکه طرح کارت هوشمند گازوئیل در شرایط کنونی تنها شامل بخش حمل و نقل می شود، گفت: از آنجا که آمار رسمی درباره این خودروها موجود است در فاز اول فعلا کارت هوشمند گازوئیل شامل بخش حمل و نقل می شود.

وی ادامه داد: بخشی از گازوئیل مصرفی کشور نیز در بخش کشاورزی به مصرف می رسد که به دلیل عدم شماره گذاری رسمی درباره تعداد تراکتورها این طرح فعلا شامل این خودروها نمی شود.

به گزارش مهر، در پنج ماهه اول سال جاری 23 هزار و 782 میلیارد ریال ( 2 میلیارد و 642 میلیون دلار) بنزین و گازوئیل وارد کشور شده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته21 هزار و 49 میلیارد ریال بوده است.

برهمین اساس، میزان واردات بنزین و گازوئیل در 5 ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال 85 معادل 13 درصد افزایش یافته است.