خرید شال احمدی‌نژاد: مولوی، متعلق به همه بشریت

رئیس جمهوری اسلامی ایران در کنگره بین المللی مولانا و در جمع صدها شخصیت فرهنگی و مولوی شناسان ایران و 29 کشور جهان ، مولوی را متعلق به همه بشریت خواند و گفت: در دنیای امروز که اندیشه های مادی و ضد فرهنگ های بنیان کن و ویرانگر شخصیت ، خودباوری و ارزش های انسان ها و ملت ها مورد هجوم قرار داده اند بیش از گذشته به اندیشه ناب مولانا نیازمندیم.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، آقای محمود احمدی نژاد مولوی را شخصیتی جامع الاطراف خواند و گفت : مولوی علوم ، معارف ، اخلاق وفضائل انسانی را در خود جمع کرده و پیچیده ترین مفاهیم را درکلماتی ساده وروان و عامیانه در اختیار همگان قرار داده است.

رئیس شورای عالی ا نقلاب فرهنگی ، مولوی را انسانی جاودانه در میان عالمان بی شمار درجهان خواند و افزود : در این جهان ، فلاسفه بزرگی پا به عرصه نهادند اما کسی مثل مولوی نتوانسته است مفاهیم عمیق و دقیق را در سطح توده ها منتشر کند و در میان ادیبان و سخنوران بزرگ کمتر کسی است که مانند مولوی در خدمت تعلیم و تربیت جامعه بشری قرار گیرد و در دل مردم جایگاه ویژه ای داشته باشد.

وی گفت : درمیان علمای فراوان اخلاق ، همانند مولوی اندکند که آثارشان جان همگان را بنوازد.

رئیس جمهور اضافه کرد : امروز مولوی در جان همه انسان ها زنده و جاری است و آثار و مطالبش کاملا تازه وگویی برای نسل ها و فرزندان و آیندگان ما است .

آقای احمدی نژاد با اشاره به عوامل اصلی ماندگاری شخصیت و جاودانگی آثار مولانا گفت : علت نخست را در وجود خود او باید جستجو کرد و دریافت چرا یک انسان اینقدر اوج می گیرد و استعدادهای گوناگونش شکوفا می شود و علم وادب و اخلاقش همانند چشمه فیاض در وجودش می جوشد .

رئیس جمهور افزود : آنچه اکسیر وجود مولوی را به زر ناب تبدیل کرد عشق به همه خوبی ها ، زیبایی ها و کرامت ها و مبدا همه فضائل یعنی خداوند متعال و مظهر آن ها وجود پیامبرگرامی اسلام و اهل بیت علیهما السلام است .

وی گفت : این عشق چند ارمغان برای مولوی آورد که مهمترین آن رهایی ازبند دنیا وتعلقات آن و تن خاکی است .

رئیس جمهور افزود : عشق ،‌مولوی را تازه و باطراوت کرد و او و آثارش همیشه نو وتازه و باطراوت است و هرگز بوی ماندگی نمی دهد و هیچ کس را خسته نمی کند.

رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت : ارمغان دیگر عشق برای مولوی این بود که همه غم های عالم را از جان او زدود و در سرخوشی و شادابی بی پایان فرو برد و همه استعدادها و ظرفیت های مولوی را سرشار کرد و در دل او جایی برای غیرخدا باقی نگذاشت .

وی با اشاره به استغنای روحی وثمرات درونی ناشی از عشق به خدا در وجود مولوی گفت : او با درک بلند خود آفات ادراک و عشق حقیقی را نفس آدمی و خودخواهی و وابستگی ها می شناسد و عشق الهی را نه تنها در جان آدم بلکه در تمام کائنات جاری می داند.

رئیس جمهور تکیه بر فرهنگ و ادب وزبان پر راز و رمز فارسی را علت دیگر جاودانگی مولوی برشمرد و گفت : فرهنگ و زبان وادب فارسی دارای ظرفیت های بسیار بالا و فراوان و متکی به روح و فطرت و خواسته های متعالی انسان است .

وی افزود : مولوی جاودانه است چون به خدا و چشمه زلال و ناب هستی و حقیقت متصل است و امروز و هرروز جامعه بشری به راه و اندیشه ها و روح بلند مولوی نیازمند است .

رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد : مولوی به یک زبان ، مکان ، قوم و ملیت خاص متعلق نیست بلکه به همه بشریت تعلق دارد و از جغرافیا و قوم و نام و نان بریده و به کمال انسانیت رسیده است .

آقای احمدی نژاد گفت : مولوی نیز همانند همه عشاق حقیقی ، خداپرستان موحد و اصیل و عدالت طلبان و پاکان دنبال حاکمیت پاکی وعدالت در جهان و منتظر روزی بوده است تا همه زیبایی ها و خوبی ها برعالم بشریت حاکم شود .

رئیس جمهور افزود : مولوی زنده است چون عشق ، حقیقت ، خداپرستی و آزادگی و دلدادگی و حق طلبی زنده است .

آقای احمدی نژاد همچنین از تلاش و خدمات دست اندرکاران برگزاری کنگره بین المللی مولانا از جمله ادیب ارزشمند دکتر غلامعلی حداد عادل قدردانی کرد.