خرید شال ايتاليا، خواستار حضور در مذاكرات با ايران

نخست وزیر ایتالیا در گفتگو با یک روزنامه آلمانی، با بیان اینکه کشورش از شرکای تجاری مهم ایران است؛ بر اهمیت حضور رم در مذاکرات هسته ای اروپا با تهران تاکید کرد.

به گزارش مهر،”رومانو پرودی ” در گفتگو با روزنامه “دی ولت” درباره موضع وزیر امورخارجه فرانسه مبنی بر اعمال تحریمهای سرسختانه علیه ایران به علت تداوم برنامه هسته ای این کشور اظهار داشت : من به هیچ وجه نمی توانم ایده اروپا مبنی بر اعمال تحریم علیه ایران را متوجه شوم .

نخست وزیر ایتالیا در ادامه سخنان خود با طرح این پرسش که آیا باید تجارت جهانی را تنها در دست روسیه و چین قرار دهیم ، تصریح کرد : با توجه به اینکه ایران یکی از مهمترین شرکای تجاری ایتالیا محسوب می شود؛ رم تا کنون موضع صحیحی دربرابر مواضع اروپا در قبال تهران اتخاذ کرده است .

وی همچنین خاطر نشان کرد : من متوجه این نکته نیز نشده ام که چرا ایتالیا نباید به عنوان یکی از طرفهای مهم اروپایی با ایران بر سر موضوع هسته ای وارد مذاکره شود .

“سعید جلیلی” و “علی لاریجانی” نمایندگان ایران در مذاکرات هسته ای روز سه شنبه اول آبان در پایتخت ایتالیا با خاویر سولانا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار کردند که هر دو طرف این مذاکرات را سازنده توصیف کرده و از ادامه آن در اواخر ماه نوامبر خبر دادند.

لاریجانی و جلیلی در ادامه با رومانو پرودی نخست وزیر ایتالیا در رم دیدار و درباره موضوع هسته ای ایران گفتگو و تبادل نظر کردند .

ایران بارها صلح آمیز بودن فعالیتهای هسته ای خود را مورد تاکید قرار داده است .

این درحالی است که سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا شب گذشته خبر داد که نمایندگان گروه موسوم به 1+5 اوایل نوامبر درباره برنامه هسته ای صلح آمیز ایران در یکی از کشورهای اروپایی(که احتمالا انگلیس است) نشست برگزار خواهند کرد.