خرید شال جلیلی، سرپرست مذاکرات هسته‌اي شد

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه مسیر قبلی مذاکره با سولانا ادامه خواهد یافت خبر داد که در گفتگو های آتی جلیلی سرپرست هیئت مذاکره کننده ایرانی خواهد بود و موضوعات متنوعی همچون گفتگو و همکاری با اتحادیه اروپا مورد توجه قرار خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید محمد علی حسینی سخنگوی وزارت امور خارجه امروز در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که در مذاکرات آتی هسته ای ایران ریاست هیئت مذاکره کننده ایران بر عهده چه کسی خواهد بود گفت : آقای دکتر جلیلی در راس هیئت مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران پیرامون موضوع هسته ای قرار دارد و در آینده نیز این روند را دنبال خواهد کرد .

وی در خصوص اظهار نظر برخی از مقامات اروپایی مبنی بر اینکه حضور دو مذاکره کننده (لاریجانی و سعیدی) می تواند مذاکرات را پیچیده کند گفت : این دور از مذاکرات که با حضور آقایان لاریجانی وجلیلی انجام شده، مذاکرات خوب و سازنده ای بود که مواضع واحد مسئولین کشورمان به نمایش گذاشته شد. اقای دکتر جلیلی گفتگوهای آتی را دنبال خواهند نمود.

خبرنگاری پرسید : دکتر جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی در آستانه سفر به رم گفته بود که مسیر قبلی مذاکرات یعنی مسیری که دکتر لاریجانی دنبال می کرد را با جدیت ادامه می دهیم، آیا این معنای ادامه گفتگوها با سولانا پیرامون مسائل دیگر غیر ازمسائل هسته ای نیز خواهد بود؟

حسینی پاسخ داد : مسیر قبلی مذاکرات ادامه خواهد یافت و موضوعات متنوعی همچون گفتگو و همکاری با اتحادیه اروپا مورد توجه قرار خواهد گرفت.

وی در پاسخ به ین سوال که شخصیت دکتر جلیلی به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی و ادامه مذاکرات هسته ای با خاویرسولانا چگونه ارزیابی می کنید؟ و آیا از دید وزارت امور خارجه وی به لحاظ توانایی های فردی شرایط لازم را دارا هستند؟ گفت : با توجه به سوابق دیپلماتیک و علمی، خلاقیت های مدیریتی و پویایی شخصیتی دبیر جدید شورای عالی امنیت ملی، بدیهی است که وی یکی از بهترین گزینه ها جهت احراز این پست بوده اند با عنایت به سوابق تجربه و شایستگی وافر دبیر جدید شورای عالی امنیت ملی روند منطقی گفتگوها پیرامون پرونده هسته ای در چارچوب مبانی فنی و حقوقی با تدابیر مدبرانه وی و مجموعه اعضای شورا با قوت ادامه یافته و در این مرحله شاهد خواهیم بود که تبلیغات رسانه های طرفدار صهیونیسم و گروه نومحافظه کاران آمریکا جو سازی و توهمی بیش نبوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص تغییرات اخیر در این وزارت خانه و احتمال تغییرات بعدی گفت : این احتمال وجود دارد. در وزارت خارجه این قبیل تغییرات کاملا طبیعی است زیرا اعزام به ماموریت و بازگشت سفرایی که ماموریت آنان پایان یافته ضرورت برخی جابجایی ها را اجتناب ناپذیر می سازد.

وی افزود : علاوه بر آن تغییرات ساختاری نیز که در وزارت امور خارجه در حال شکل گیری است سبب برخی انتصابات جدید خواهد شد که به موقع اخبار آن اعلام می شود.

حسینی خبر داد : از جمله این تغییرات تبدیل معاونت اروپا و آمریکا به دو معاونت اروپا ومعاون قاره آمریکاست. معاونت عربی و آفریقا نیز به دو معاونت کشورهای عربی و همسایه ومعاونت آفریقا تقسیم گردیده است.

خبرنگاری پرسید : برخی منابع خبری اعلام کردند که دکتر عراقچی شایعه سفیر شدنش را در ژاپن تکذیب کرده است. توضیح شما در این خصوص چیست ؟

حسینی پاسخ داد : دکتر عراقچی به عنوان سفیر ایران در کشور ژاپن معرفی شده اند آن چیزی که مورد تکذیب وی قرار گرفته شایعه استعفا از سمت معاونت بین المللی وزارت امور خارجه بود.

خبرنگار دیگری پرسید : با توجه به انتصاب شیخ عطار به عنوان قائم مقام وزارت امور خارجه آیا وی همچنان سمت معاونت اقتصادی را دارا است ؟

حسینی در پاسخ خبر داد : میر ابوطالبی مدیر کل همکاری های اقتصادی چند جانبه، فعلا به عنوان سرپرست معاونت اقتصادی معرفی شده است .

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سئوال که با توجه به اهمیت کشور پرتغال به عنوان عضو اتحادیه اروپا که هم اکنون ریاست اتحادیه را بر عهده دارد چرا هنوز سفارت ما در لیسبون فاقد سفیر است؟

سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در کشور پرتغال تعیین شده و بعد از طی مراحل اداری به موقع اعزام خواهد شد.

سفیرسابق ایران در لیسبون 24 خرداد ماه – چهار روز پس از انتقال ریاست اتحادیه اروپا به پرتغال – به تهران بازگشت . دوره 6 ماهه ریاست دوره پرتغال بر این اتحادیه آذر ماه پایان می یابد .

حسینی در بخش دیگری از گفتگو با خبرنگاران در خصوص آخرین خبرهای مربوط به پنج مامور کنسولی کشورمان که توسط نیروهای اشغالگر در اربیل دستگیر شدند توضیح داد : علیرغم پیگیری های مکرری که از سوی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد ومقامات عراقی در حال انجام است متاسفانه هنوز بر سر راه آزادی این دیپلمات ها از سوی آمریکا کارشکنی می شود و به طور آشکار مفاد کنوانسیون های بین المللی کنسولی و حقوق بشری از سوی آمریکا نقض می گردد.

وی گفت : آخرین خبری که قابل ذکر است این است که صلیب سرخ بین المللی اعلام نموده است که خانواده های این عزیزان می توانند در یکی از دو تاریخ 29 و 30 آبان ماه یا 4 و5 آذر ماه به منظور دیدار با آنان به بغداد سفر نمایند.

خبر نگاری در خصوص اظهارات دکتر احمدی نژاد در هفته گذشته مبنی بر آغاز دور جدیدی از تحرکات دیپماتیک توضیح خواست .

سخنگوی وزارت امور خارجه پاسخ داد : همانگونه که اطلاع دارید در قالب سفرهای خارجی مقامات عالیرتبه جمهوری اسلامی ایران تحرکات گسترده ای انجام شده و می شود ما در تمامی محافل و مجامع بین المللی همواره به عنوان یک عضو و رکن فعال حضور داشته و دیدگاه های خود را مطرح کرده ایم که مورد توجه کشورها ونهادهای منطقه ای و بین المللی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه در همه این تعاملات دستگاه دیپلماسی ما به دنبال اثبات و تبیین مواضع وحقانیت جمهوری اسلامی ایران بوده است افزود: بر پایه این تلاش ها ما وارد عرصه ای شده ایم که باید به دنبال اثر گذاری مثبت و سازنده بر رخدادهای جهانی و تحقق و تامین صلح و تامین امنیت وکرامت انسانی در سطوح بین المللی باشیم و در نظر داریم در این زمینه تلاش و کوشش بیشتری به عمل آوریم.

خبرنگاری پرسید : چند روز قبل ولیعهد عربستان یک بار دیگر از جزایر ابوموسی و تنب بزرگ و کوچک به عنوان جزایر سه گانه عربی نام برد با توجه به روابط حسنه جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان این اظهارات غیر دوستانه را چگونه ارزیابی می کنید؟

حسینی پاسخ داد : وضعیت جزایر سه گانه ایرانی کاملا روشن و نیاز به توضیح ندارد. اظهارات دیگران نمی تواند هیچ گونه تاثیری بر حاکمیت ایران بر این جزایر بگذارد.

وی تاکید کرد : روابط جمهوری اسلامی ایران با امارات و دیگر کشورهای منطقه خوب و رو به رشد است و امیدواریم مقامات سایر کشورهای منطقه دقت بیشتری نسبت به اظهارات خود داشته باشند و هوشیاری لازم را به خرج دهند.