خرید شال بیانیه 12 تشکل در اعتراض به توقیف تشکل آرمان

«خصوصيت سوم جلسات دانشجویی، زبان انتقادى و طلب کارانه است؛ مبادا كسى تصور كند كه اگر اين زبان انتقادى حتّى يك كمى تلخ هم باشد، حالا بنده كه اينجا نشسته‏ام، ناراحت خواهم شد، نه؛ اتفاقاً خودِ اين زبان انتقادى هم برخاسته‏ى از همان نگاه و توقعات آرمانى است؛ راضى نبودن به آنچه كه داريم، معنايش ميل و گرايشِ رسيدن به آن چيزى است كه نداريم و اين درست همان چيزى است كه ما مي خواهيم.»
رهبر معظم انقلاب

در سالروز پیام رهبر انقلاب به جنبش دانشجویی مبنی بر سرلوحه قرار دادان عدالتخواهی و مطالبه عدالت از مسئولین، خبر غیر منتظره تعلیق فعالیت های تشکل دانشجویی آرمان از سوی هیئت نظارت بر تشکل های دانشگاه صنعتی اصفهان، موجی از بهت و نگرانی در میان فعالین دانشجویی سراسر کشور ایجاد کرد. این در حالسیت که انتظار می رفت با توجه به تأکیدات اخیر رهبر انقلاب بر لزوم “داعیه داشتن” و “مطالبه دانشجویی”، مسئولین و مدیران دانشگاه ها نیز با درک اقتضائات فضای دانشجویی، امکان پیاده ساختن هر چه بهتر منویات ایشان را در دانشگاه ها فراهم سازند.
در همان حال که مسئولین وزارت علوم از استراتژی کلان فرهنگی و باز کردن فضا و تحمل نقد دانشجویی سخن می گویند، در دانشگاه ها شاهد برخوردهای امنیتی و بازدارنده از سوی مدیران دانشگاهی هستیم. تا کی باید فعالین دانشجویی فشارهای ناشی از این گونه تناقضات در عمل و گفتار مسئولین را تحمل کنند؟ چرا با گماشتن مدیرانی در دانشگاه ها که همواره از سر تهدید به تشکل های دانشجویی می نگرند، باید شاهد هزینه مند شدن فعالیت های عدالتخواهانه و در چارچوب نظام باشیم؟ قرار گرفتن برخی مسئولین در پازل جریانات سیاسی خارج دانشگاه و نگاه امنیتی و بعضا ابزارگرایانه ایشان به تشکل های دانشجویی، سم مهلکی برای پویایی و نشاط فضای دانشجویی است. در این میان بازی خوردن برخی مدیران دانشگاه ها به عنوان منتصبین وزارت علوم در دانشگاه ها، دور از شأن این دستگاه و غیر قابل توجیه است.
چگونه است که برخی به خود اجازه می دهند با پنهان شدن در پس رویه ای از الفاظ و ظواهر ارزشی و با عذر رسیدن به اهداف به ظاهر مشروع، زشت ترین الفاظ و انواع تهمت ها و دروغ ها را به منتقدین خود نسبت دهند؟ با کدام مجوز شرعی و قانونی و عرفی، هر طور که منافع و مصالحشان اقتضا می کند، فضای دانشگاه ها را به تخریب ها و دشمنی ها آلوده می کنند و امکان نقد علمی و تعامل اخلاقی را از دانشجویانی که به دعوت رهبرشان لبیک گفته و مطالبه عدالت از مسئولین را وجهه همت خود قرار داده اند می گیرند؟ این است پاسخ آقایان به تأکیدات رهبری نسبت به حفظ آرامش در دانشگاه ها؟ آیا این چنگ و دندان نشان دادن ها، ریشه در ضدیت آقایان با دیدگاه های رهبر حکیم انقلاب مبنی بر ” آرمان خواهی دانشجویان و پرهیز از مصلحت اندیشی” ندارد؟
ای کاش ناصحان و مصلحت اندیشان امروز، بار دیگر سخنان اخیر رهبر انقلاب را بخوانند تا اگر مرزهای تنگ و تاریک مصلحت اندیشی اجازه داد، نسبت نقد و نقادی را با تفکرات و دیدگاه های ولایت فقیه بفهمند و چماق دیگری برای سرکوبی مخالفین و منتقدین خود بیابند و به استفاده ابزاری و بی شرمانه خود از مفاهیم عمیق انقلاب پایان دهند.
این در حالیست که در طول این سال ها رهبر روشن گر انقلاب کرارا مهیا ساختن فضای مطالبه و عدالتخواهی را وظیفه مسئولین وزارت علوم و مدیران دانشگاه ها دانسته اند و “لحن طلب کارانه” دانشجویان را ستوده و بر لزوم سعه صدر مسئولین تأکید داشته اند.
ما اکیدا از مسئولین وزارت علوم می خواهیم پاسخ گوی عملکرد خود در انتصاب مدیرانی که درک صحیحی از فضای دانشجویی ندارند بوده و نسبت به رفع حکم توقف فعالیت های تشکل دانشجویی “آرمان” دانشگاه صنعتی اصفهان و عزل رئیس این دانشگاه به عنوان عامل اصلی برخودهای اخیر در این دانشگاه، اقدام نمایند.

مجمع دانشجویان حزب الله دانشگاه علم و صنعت
کانون امام حسن مجتبی دانشگاه شهید باهنر کرمان
کانون مطالعاتی امام خمینی (مجمع دانشجویان عدالتخواه) دانشگاه شهید باهنر کرمان
کانون قرآن و عترت دانشگاه سیستان و بلوچستان
بسیج دانشجویی دانشکده علوم تربیتی دانشگاه فردوسی مشهد
تشکل دانشجویی وصال دانشگاه آزاد اسلامی شیراز
مجمع مطالبه مردمی مشهد مقدس
بسیج دانشجویی دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد
بسیج دانشجویی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد
بسیج دانشجویی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد
کانون عدالتخواهی قسط دانشگاه صنعتی شاهرود
کانون قرآن و عترت دانشگاه صنعتی شاهرود