خرید شال قیصر امین‌پور به دیار باقي شتافت

قیصر امین‌پور، شاعر معاصر، بامداد امروز (سه‌شنبه) در یکی از بیمارستان‌های تهران، دار فانی را وداع گفت.

به گزارش واحد مرکزی خبر، قیصر امین‌پور دیشب به علت عارضه قلبی به اورژانس بیمارستان دی منتقل شد اما تلاش پزشکان برای مداوای وی بی‌نتیجه ماند و نهایتا این شاعر انقلابی، اوایل بامداد امروز، دار فانی را وداع گفت.

قیصر امین‏پور، متولد دوم اردیبهشت 1338 در شهرستان دزفول است.
وی تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در گتوند و دزفول به پایان برد سپس به تهران آمد و دکترای خود را از دانشگاه تهران در سال 1376اخذ کرد. وی فعالیت هنری خود را از حوزه اندیشه و هنر اسلامی در سال 1358 آغاز کرد.

این شاعر متعهد در سال 1367 سردبیر مجله «سروش نوجوان» شد و از همان سال تاکنون در دانشگاه الزهرا و دانشگاه تهران به تدریس اشتغال داشت.
در سال 1382 نیز به عنوان عضو فرهنگستان ادب و زبان فارسی انتخاب شد.

امین‌پور نخستین مجموعه شعرش را با عنوان «تنفس صبح» در سال 63 منتشر کرد و در این سال دومین مجموعه شعر خود را با عنوان «در کوچه آفتاب» در قطع پالتویى به بازار فرستاد.
شادروان امین‌پور در سال 1365 «منظومه ظهر روز دهم» را به بازار عرضه کرد.

وی در این منظومه 28 صفحه‏اى ظهر عاشورا، غوغاى کربلا و تنهایى عشق را به عنوان جوهره سروده بلندش در نظر گرفت و در سال 69 برگزیده دو دفتر تنفس صبح و در کوچه آفتاب با عنوان «گزیده دو دفتر شعر» از وى منتشر شد.

در اواسط دهه 70، دومین دفتر از اشعار امین‌‏پور با عنوان «آینه‌‏هاى ناگهان 2» منتشر ‏شد که حاوى اشعارى است که بعدها در کتاب‏هاى درسى به عنوان نمونه‌هایى از شعرهاى وی به نسل انقلاب معرفی شد.