خرید شال مجلس به این بودجه رای مثبت نمی دهد

محمد رضا سجادیان عضو کمیسیون صنایع و معادن در گفتگو با سایت «فردا» با اشاره به تصمیم دولت مبنی بر ارائه بودجه سال 87 به صورت مختصر گفت: به نظر من مجلس به این بودجه رأی نمی دهد و دولت باید بودجه جایگزین به مجلس ارائه دهد .

وی در ادامه با اشاره به جایگاه نظارتی مجلس افزود : در بودجه باید تمام سرفصل ها ارائه شود . بحث تبصره ها با خود اصل بودجه و ردیفها تفاوت دارد و نمی توان تمام تبصره ها و ردیف ها را در بودجه حذف نمود فقط برای مختصر نمودن بودجه و جلوگیری از اتلاف وقت مجلس می شود این کار را کرد زیرا هر کدام از این تبصره ها برای خود بحث و بررسی و زمان لازم برای پیگیری می خواهد .

سجادیان در ادامه تاکید کرد : اگر مختصر نمودن بودجه صحت داشته باشد به نظر بنده از طرف مجلس رأی نمی آورد چون فقط می توان به کلیات رأی داد و به جزئیات پرداخته نخواهد شد و هیچ گونه پیگیری در بر نخواهد داشت.

عضو کمیسیون صنایع و معادن در خصوص انقباضی یا انبساطی بودن بودجه سال آینده گفت : با توجه به اینکه در سال گذشته قیمت نفت در بازارهای جهانی 42 دلار در هر بشکه بوده و امسال بالغ بر 90 دلار می باشد، با نگاه 15 درصدی به افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی امسال دولت باید 260 تا 270 هزار میلیارد تومان بودجه را در نظر گرفته باشد، در این حالت ما هم امیدواریم با توجه به افزایش قیمت نفت، بودجه بندی مناسبی را داشته باشیم و بهتر است امسال نیز بودجه به صورت انقباضی باشد.

سجادیان همچنین در پاسخ به سؤالی مبنی بر تاثیر افزایش قیمت جهانی نفت بر اقتصاد کشور گفت : به دلیل اینکه کشور ما تولید کننده نفت و همچنین وارد کننده کالاهای اساس می باشد از دید من افزایش قیمت نفت خیلی به نفع ما نخواهد بود.
وی افزود : عامه مردم تصور می کنند چون قیمت نفت بالا رفته وضعیت مالی و تورم در کشور بهتر خواهد شد اما از نظر اقتصادی عکس این قضیه صادق است و اگر بخواهیم با دید کارشناسانه بررسی کنیم ما با اینکه تولید کننده نفت هستیم اما از سوی دیگر وارد کننده بنزین می باشیم و با افزایش قیمت نفت، قیمت بنزین نیز بالا می رود.
محمدرضا سجادیان در ادامه با اشاره به تاثیر بالارفتن قیمت نفت بر سایر اجناس گفت : اگر قیمت نفت بیشتر شود قیمت مواد و محصولات وارداتی ما نیز به تبع آن بیشتر می شود. در این باره می توان فولاد را مثال زد که با توجه به افزایش قیمت نفت قیمت فولاد نیز چه در داخل و چه در خارج کشور بالا رفته است.
نماینده مجلس شورای اسلامی در پایان افزود : همیشه باید این را به خاطر داشته باشیم که با افزایش قیمت نفت کالاهایی که انرژی بر هستند با افزایش قیمت مواجه می شوند که این افزایش قیمت در وارد کردن کالاهای انرژی بر، جبران افزایش قیمت نفت را برای ما می کند. در نتیجه بالا رفتن قیمت نفت نه تنها سودی برای ما نخواهد داشت بلکه از جهاتی به ضرر ما نیز خواهد بود.