خرید شال آيت‌الله مكارم: فاصله غني و فقير بيشتر شده

آيت‌الله مكارم شيرازي در پيامي به همايش بزرگ «احياى زكات در استان فارس» بر ضرورت ترويج فرهنگ زكات در جامعه تاكيد كرد.

به گزارش ايسنا، آيت‌الله مكارم شيرازي در اين پيام عنوان كرده است: قبل از هر چيز تشكيل اين همايش بزرگ را به همه شما تبريك مى‌گويم و اميدوارم در پرتو اين همايش‌ها زكات كه يكى از اركان دين اسلام است جايگاه اصلى خود را در ميان تمام قشرهاى مردم پيدا كند.

حقيقت اين است كه يكى از مهم‌ترين امتيازات اسلام كه در قرآن و روايات معصومين كاملا منعكس است توجه به جنبه‌هاى مردمى است مخصوصاً قشرهاى ضعيف جامعه.

اسلام مى‌گويد در جامعه اسلامى نبايد حتى يك فقير وجود داشته باشد همانگونه كه در حديث معروف امام صادق(عليه السلام) مى‌خوانيم: «لو أنّ الناس ادّوا زكات اموالهم ما بقى مسلم فقيراً؛ اگر مردم زكات مال خود را به طور كامل بپردازد يك فقير در سراسر كشور اسلامى پيدا نمى‌شود» اما متأسفانه گروهى مسأله زكات را به دست فراموشى سپرده‌اند و فاصله غنى و فقير روز به روز بيشتر شده است.

روى اين حساب بايد از طرق رسانه‌ها، علماى اعلام و خطبا، ائمه جمعه و نويسندگان با هدف فرهنگ سازى، براى زكات، تبليغ و ترويج شود تا همه مردم به اهميت آن پى ببرند و آن را همچون نماز بر خود فريضه بدانند، همان گونه كه قرآن نماز و زكات را در آيات بسيارى در كنار هم قرار داده است.

ابتكارى كه در سال هاى اخير در مسأله زكات به وجود آمده كه دولت اسلامى به همان مقدار كه اهالى يك محل زكات مى پردازند بودجه تخصيص مى‌دهد و تمام آن در همان محل صرف نيازهاى ضرورى مردم مى‌شود، ابتكارى بسيار جالب است و مى‌تواند ايجاد انگيزه بيشترى براى تمام مؤمنانى كه اموالشان مشمول زكات است، كند.

اينجانب به تمام شما و همه كسانى كه در اين راه گام بر مى‌دارند درود مى‌فرستم و براى موفقيت همه شما دعا مى‌كنم.

آيت‌الله مكارم شيرازي در پيامي درگذشت آيت‌الله موسوي همداني را تسليت گفت.

در اين پيام آمده است: فقدان اسفناك مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمين حاج سيد ابوالحسن موسوى (رضوان الله تعالى عليه) را به حوزه علميه و اهالى محترم همدان صميمانه تسليت مى‌گويم.

اين فقيد سعيد كه ساليان دراز در سنگر امامت جمعه و ساير سنگرهاى روحانيت مشغول خدمات بى‌شائبه بود و مردم محترم همدان به خاطر خدماتش سخت به او علاقه‌مند بودند از چهره‌هاى بارز روحانيت خدمتگزار محسوب مى‌شد، دروس پربار آن مرحوم در حوزه علميه همدان فراموش نمى‌شود و همچنين خدمات بى شائبه‌اش. خداوند روح پاك او را با ارواح اولياى طاهرينش محشور گرداند و به همه بازماندگان صبر و اجر جزيل مرحمت فرمايد.