خرید شال ابراز تمايل پاپ برای دیدار با دالایی لاما

خبرگزاریهای ایتالیا گزارش دادند که پاپ بندیکت شانزدهم در نظر دارد ماه دسامبر( آذر ماه) برای دومین بار با دالایی لاما در واتیکان دیدار کند.

به گزارش مهر به نقل از آسوشیتدپرس، بندیکت شانزدهم و دالایی لامای چهاردهم اکتبر سال 2006 میلادی نیز بایکدیگر دیدار کردند اما به علت تمایل واتیکان برای برقراری رابطه با چین و مخالفت شدید چین با دالایی لاما، واتیکان دیدار سال گذشته را جزء دیدارهای کم اهمیت دانست، به طوری که آن را در تقویم دیدارهای پاپی ثبت نکرد و علت آن را به ماهیت غیر رسمی دیدار نسبت داد.

واتیکان همچنین هیچ اطلاعاتی درباره جزئیات دیدار سال گذشته پاپ و دالایی لاما منتشر نکرد و تنها اعلام کرد که دو رهبر دینی درباره موضوعات دینی به گفتگو پرداختند.

دیدارهای اخیر دالایی لاما با نخست وزیر کانادا، صدراعظم آلمان و رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا انتقادهای شدیدی را از سوی چین به همراه داشته است.

برخی گزارشهای تأیید نشده خبرگزاری های ایتالیایی تاریخ دیدار رهبر کاتولیکهای جهان و رهبر بودائیان تبت را 13 دسامبر (22 آذر) اعلام کرده اند اما واتیکان در این رابطه ابزار نظر نکرده است.

دالایی لاما در سال 1959 به دنبال یک قیام ناموفق پس از اشغال نظامی تبت توسط ارتش کمونیست چین به هندوستان متواری شد و مبارزات غیرخشونت آمیز وی در سال 1989 جایزه نوبل صلح را برای این راهب بودایی به ارمغان آورد.

از سوی دیگر چین در سال 1951، اندکی پس از به قدرت رسیدن حزب کمونیست، کاتولیکهای خود را به قطع رابطه با واتیکان وادار کرده است. پاپ 30 ژوئن با ارسال نامه ای به تمام کاتولیکهای چینی تلاش کرد این فاصله را پر کرده و وحدت را ممکن سازد.