خرید شال انتشار الكترونيكي اسناد لانه جاسوسي

اسناد لانه جاسوسي آمريكا به صورت الكترونيكي توسط مؤسسه مطالعات و پژوهش‌هاي سياسي منتشر شد.

به گزارش فارس، اسناد لانه جاسوسي مشتمل بر 12 هزار سند با امكان جستجوي كليدواژه‌اي و موضوعي به دو زبان فارسي و انگليسي به همت مؤسسه مطالعات و پژوهش‌هاي سياسي(www. ir- psri.ir) به صورت سي‌دي منتشر شد.

حركتي كه دانشجويان مسلمان پيروخط امام در 13 آبان 1358 با تسخير لانه جاسوسي امريكا در تهران آغاز كردند، بي ترديد در تاريخ مبارزات ملتهاي تحت سلطه نقطه عطف به شمار مي‌رود.
دانشجويان با داشتن تحليل دقيق از روند حوادثي كه داشت انقلاب اسلامي را به انحراف مي‌كشاند و باانجام اين حركت، دست به اقدامي زدند كه از نگاه امام خميني (ره) انقلابي بزرگتر از انقلاب اول بود. براي درك اين تعبير لازم است ابعاد پيچيده اين حركت ازجنبه‌هاي مختلف سياسي، امنيتي، حقوقي، اقتصادي و فرهنگي مورد توجه قرار گيرد.
حركت دانشجويان تداوم حركتي بود كه از 15 خرداد 1342 آغاز شده و در 22 بهمن 1357 به پيروزي رسيده بود؛ اما انقلاب اسلامي نمي‌توانست بدون خشكاندن ريشه‌هاي استعمار به حيات خود ادامه دهد و مردم ايران بايد مبارزه خود را براي جلوگيري از تكرار تجربه تاريخي 28 مرداد 1332 در داخل كشور ادامه مي‌دادند.
دانشجويان مي‌دانستند به دليل مغايرت اين حركت با كنوانسيون وين، اقدام آنها نزد دولتها و مجامع بين المللي پذيرفته نيست اما قصد داشتند تنها با تصرف 48 ساعته يا حداكثر 72 ساعته سفارت امريكا اعتراض خود رابه پذيرفتن شاه توسط امريكا و اقداماتي نظير آنچه در قبال دولت مصدق رخ داد به جهان نشان دهند.
هنگامي كه اسناد موجود در سفارت به دست آمد و گزارش‌هاي مستندِ دخالت آمريكا در امور داخلي ايران و طراحي توطئه‌هاي مختلف قبل و بعد از پيروزي انقلاب آشكار شد؛ همچنين به دليل حمايت امام خميني از اين اقدام، افشاگري درباره سياستها و روش‌هاي آمريكا در برخورد با تحولات ايران و ساير كشورها آغاز شد. امام (ره) رهبري حركت دانشجويان را شخصاً برعهده گرفت و مبارزه عليه ريشه هاي نفوذ آمريكا در ايران به اوج رسيد.
امام خميني از اين حركت دانشجويان كه مي‌توانست به تهديدي عليه منافع ملي ايران تبديل شود، فرصتي ايجاد كرد كه در مديريت بحرانها كم نظير است.
هوشياري امام در رهبري حركت دانشجويان از يكسو به خلع سلاح تبليغاتي جريان هاي چپ در كشور كه انقلاب را به سازش در برابر آمريكا متهم مي‌كردند، انجاميد و از سوي ديگر انزواي جريانهاي ليبراليستي را كه تصور مي‌كردند بايد با آمريكا از درسازش درآمد و حركت انقلاب را در چارچوب مبارزه عليه استبداد ستم شاهي محدود كرد، در پي داشت. علاوه بر اين امام خميني با استفاده از شرايط تاريخي و با استفاده از شور انقلابي ناشي از تصرف لانه جاسوسي، به اهدافي كه براي تثبيت انقلاب اسلامي لازم بود تحقق بخشيد، برگزاري همه پرسي قانون اساسي 12 آذر 1358 ؛ برگزاري اولين انتخابات رياست جمهوري ايران 5 بهمن 1358 و تشكيل اولين مجلس شوراي اسلامي در 7 خرداد 1359 سه واقعه مهم در 444 روز گروگان گيري در كشور بود.
نظر امام خميني درباره مبارزه همزمان عليه استبداد سلطنتي و سلطه استعماري، پس از تصرف لانه جاسوسي به اثبات رسيد. با افشاي اسناد لانه جاسوسي، در عمل مشخص شد كه اگر مبارزه تنها با سقوط نظام استبدادي پايان يافته تلقي شود باز هم امكان توطئه دشمنان و تكرار حوادث تلخ گذشته فراهم خواهد بود و آنچه اين نظريه را تكامل مي بخشد، تحقيق عميق در اسناد لانه جاسوسي امريكاست.
علاوه بر اين حركت دانشجويان و رهبري صحيح امام(ره)، ابهت ظاهري و هيمنه خودساخته آمريكايي‌ها را در جهان فرو ريخت. نه آمريكايي‌ها و نه مردم جهان هرگز تصور نمي‌كردند كه بتوان 52 گروگان آمريكايي را به مدت 444 روز نگه داشت و آمريكا نيز نتواند هيچ كاري انجام دهد.
تسخير لانه جاسوسي آمريكا در تهران به همه ستم كشيدگان جرأت داد تا براي رهايي خود از سلطه آمريكا دست به كار شوند. آمريكايي‌ها متوجه شدند كه از اين پس اعمال و رفتارشان بي‌پاسخ نخواهد ماند و با واكنش ملت ها روبرو خواهند شد؛ واكنشي كه الزاماً در چارچوب مقررات بين المللي نيست. چرا كه رفتارهاي سلطه جويان حتي در چارچوب همان قوانين خود ساخته‌شان نيز نيست.
نكته ديگر اين كه دانشجويان الگويي از رفتار مناسب با گروگان ها را نشان دادند؛ اگر دولت آمريكا رفتارهاي نابهنجاري نداشت، گروگان‌ها اين مدت طولاني در اسارت نبودند. الگوي رفتاري دانشجويان مرز بيان اعتراض با شيوه هاي انساني و اسلامي با حركات غيرانساني بود.
از بزرگترين دستاوردهاي اين حركت، افشاي اسنادي است كه در اين رويداد به دست آمد. با آن كه در بيش از دو دهه‌اي كه از تصرف لانه جاسوسي آمريكا گذشته، اين اسناد مي توانست به موضوع پژوهش‌هاي دانشگاهي درپايان نامه‌هاي كارشناسي ارشد و دكتراي رشته‌هاي تاريخ، علوم سياسي و روابط بين الملل قرار گيرد اما متأسفانه نه در ايران و نه در ساير كشورهاي جهان آن طور كه شايسته است كار درخور توجهي در اين زمينه انجام نشده است. البته با توجه به نفوذ ايالات متحده در اكثر مراكزدانشگاهي جهان و اعلام ممنوعيت ورود كتابهاي منتشره لانه جاسوسي به آمريكا اين بي توجهي عمدي در غرب دور از انتظار نيست اما غفلت از اين موضوع در داخل كشور توجيه‌پذير نيست. اسناد منتشرشده، ده‌ها موضوع كوچك و بزرگ را در شيوه هاي اعمال سلطه و نحوه مداخله در امور ايران و ساير كشورها توسط امريكا نشان مي دهد.
اين اسناد مي‌گويد كه بين جناح هاي امنيتي (سازمان سيا)، نظامي (پنتاگون) و سياسي (وزارت امور خارجه) اختلاف نظرها و تحليل‌هاي متفاوتي وجود داشته است.خاطرات منتشر شده دست اندركاران امريكايي نشان مي‌دهد كه آنچه در مورد غربي‌ها و به ويژه آمريكايي‌ها درباره برنامه‌ريزي‌هاي دقيق و بلندمدت تبليغ مي‌شود، عمدتاً اغراق آميز و به دور از واقعيت است.
اسناد و خاطرات نشان مي‌دهد كه در آمريكا اختلاف نظرات عميقي وجود دارد و گاهي اين اختلافات به حذف طرف مقابل به هر وسيله و شيوه‌اي مي‌انجامد. به علاوه اين تفكر كه ابرقدرتها براي ده‌ها سال آينده برنامه‌‌ريزي كرده و ديگران تنها مجري سياست‌هاي از پيش تعيين شده آنها هستند با ترديد جدي روبرو مي‌شود.
اسناد نشان مي‌دهد كه ابرقدرتها چقدر در برابر اقدام‌هاي غافلگيرانه ضعيف هستند. اين مسئله به ويژه در بررسي مديريت بحران توسط دستگاه حاكميت وقت آمريكا بسيار قابل توجه است. به عنوان نمونه اختلاف نظر سايروس ونس وزير خارجه و سوليوان سفير سابق آمريكا در تهران از يكسو با برژينسكي مشاور امنيت ملي كارتر و مانديل معاون رئيس جمهور از سوي ديگر تا آنجا پيش مي‌رود كه كارتر به اجبار هايزر را براي اخذ تصميم دقيق درباره نحوه مواجهه با انقلاب اسلامي به تهرانِ پيش از انقلاب اسلامي اعزام مي‌كند.
در نمونه ديگر مخالفت سايروس ونس با تجاوز نظامي امريكا به طبس تا آنجا پيش مي‌رود كه وي استعفا داده و ادموند ماسكي جاي او را مي‌گيرد.
تلاش واحد اسناد مؤسسه مطالعات و پژوهش‌هاي سياسي بر اين است تا مجموعه اسناد لانه جاسوسي را كه قبلاً توسط دانشجويان پيرو خط امام در 74 جلد منتشر شده بود در 8جلد به همراه يك جلد كتاب منتشر نشده به بازار نشر عرضه كند.
در مجموعه جديد براي كاهش حجم صفحات و سهولت استفاده محققين، متن اسناد حروفچيني با قابليت جستجو در متن به همراه كتابي كه ارائه مي‌شود، CD شده و تصاوير اسناد هر جلد در يك قطعه در هر جلد از مجموعه، علاوه بر فهرست مطالب در ابتدا فهرست اعلام نيز در پايان كتاب آمده است.
براي حفظ اصالت متن اوليه كه اينك يك سند تاريخي شمرده مي‌شود، متن پيشين عيناً در حروفچيني چاپ جديد نيز آمده و ضمن رعايت امانت داري، هيچگونه دخل و تصرفي در محتوا و متن اسناد انجام نشده است.

مؤسسه مطالعات و پژوهش هاي سياسي با اميد به اينكه اين اثر مورد مداقه بيشتر پژوهشگران و محققين تاريخ معاصر ايران و علوم سياسي قرار گيرد، در صدد است در آينده نزديك، بخش ديگري از اسناد لانه جاسوسي را كه تاكنون منتشر نشده به بازار كتاب ارائه دهد.
در ماه جاري متن كامل اين اسناد بصورت كتاب ديجيتالي بر روي اينترنت قرار خواهد يافت.