خرید شال مصباح يزدي: بازرگان مانند ديگران خائن نبود

عضو مجلس خبرگان رهبری تأکید کرد: اگر آموزش و پرورش اسلامی می خواهیم باید الگوی آنرا از اسلام بگیریم نه غرب.

‌آیت‌الله‌ مصباح یزدی در دیدار با مسئولان ستاد همکاری حوزه و آموزش و پرورش بر ضرورت تبیین جایگاه معارف اسلامی و مسایل ملی کشور در کتب درسی تأکید کرده و گفت:با شناختی که از مسئولان جدید نظام دارم انتظار می رود همکاری حوزه و آموزش و پرورش شتاب بیشتری بگیرد.

به گزارش مرکز خبر حوزه وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران از لحاظ ماهیت با تمام انقلاب های دنیا تفاوت دارد اظهار داشت: برخی فکر می کنند انقلاب ما تنها جنبه ملی داشته و با شروع نهضت ملی شدن نفت شکل گرفته است و در نهایت دست مستکبران را از کشور قطع کرده و با الگوگیری از برخی اسطوره های غربی به مسیر خود ادامه خواهند داد.

‌آیت‌الله‌ مصباح یزدی افزود: این افراد می خواستند در نهایت ایران را مانند یکی از ایالت های آمریکا بسازند و ادعا می کردند، اسلامگرایان برای این انقلاب بهائی نپرداخته اند بلکه خود را سردمدار آن معرفی کرده اند، در حالیکه ماهیت و حقیقت انقلاب ما اسلامی و دینی بوده و اینان سخت در اشتباه هستند.

رئیس مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) تفکرات برخی ملی گرایان را با استقرار حکومت اسلامی در تضاد عنوان کرده و افزود: ملی گرایان معتقد بودند در نهایت باید ایران مانند آمریکا شود با این تفاوت که مردم آمریکا مسیحی هستند اما مردم ایران مسلمان اند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه ملی گرایان اعتقاد به امام زمان را خرافه می پندارند گفت: اینان توسعه در صنعت و اقتصاد را اصل قرار داده و توجهی به دین و مذهب ندارند و متأسفانه تعدادشان هم کم نیست.

‌آیت‌الله مصباح یزدی، دین را ابزار دست ملی گرایان دانسته و یادآور شد: ملی گرایان به این دلیل از امام حمایت کردند که دیدند بخشی از منافعشان با ترویج افکار و نظرات امام تأمین می شود.

عضو شورای عالی حوزه، با اشاره به سخنان بازرگان در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی یادآور شد: بازرگان مانند دیگران خائن و دروغگو که همه چیز رابرای اهدافشان تحریف می کنند نبود، اما او اسلام را برای ایران می خواست و امام ایران را برای اسلام.

وی در ادامه با بیان اینکه، باید تکلیف خود را با انقلاب روشن کرده و بدانیم که اسلام را برای ایران می خواهیم یا ایران را برای اسلام، گفت: ما در ظاهر با نهضت آزادی مخالف هستیم، اما باید دلمان هم اینگونه باشد.

رئیس مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) افزودند: اگر انرژی هسته ای و نفت 80 دلاری می خواستیم، الان به آن رسیده ایم، اما اگر اسلام را می خواهیم باید هنوز تلاش کنیم و برای رسیدن به هدف لازم است تبیین نمائیم که آیا اسلام هدف است و ایران ابزار، یا ایران هدف است و اسلام ابزار!

وی خاطرنشان کرد: باید ‌آموزه های دینی متناسب با سطح مخاطب در کتاب های درسی گنجانده شود نه اینکه درس تفسیر قرآن ارائه دهیم و فردا هم بگوییم طالبانی است.

ایشان لازمه ترویج معارف اسلامی را عمل کردن واقعی به دستورات اسلام دانست و گفت: اگر بخواهیم به برگزاری مجالس روضه و احیای شبهای قدر و اینگونه کارها دل خوش کنیم که اینها در زمان شاه هم بودند، اما باید بدانیم با این مسایل، جامعه اسلامی نمی شود، اگر چه همین ها هم مفید هستند.

عضو مجلس خبرگان رهبری، با انتقاد از فعالیت های فرهنگی کشور یادآور شد: برخی، تأکیدات مقام معظم رهبری را به معنای توسعه فعالیت های فرهنگی در زمینه موسیقی و رقص محلی و افزایش کرسی زبان فارسی در اروپا می دانند، اما ایشان تصریح کرده اند که منظور من از فرهنگ، حقایق و اخلاق است.

وی تغییر محتوای کتاب ها از دوران ایران باستان به زمان معاصر را ملی گرایی جدید توصیف کرده و افزود: باید اسلامی شدن دروس و کتاب ها به صورت صحیح و واقعی شناخته شود و به بیراهه نرویم.

‌آیت‌الله مصباح یزدی تصریح کرد: شب زنده داری و تهجد پس از جنگ در کشور بسیار کمرنگ شده است و با آنچه قرآن از ما می خواهد خیلی فاصله داریم.

ایشان با بیان اینکه اسلامی کردن کشور با استفاده از الگوهای غربی ممکن نیست اظهار داشت: اگر می خواهیم کشوری اسلامی بسازیم باید علی(ع) را الگو و پیشوای خود قرار دهیم.

‌آیت‌الله مصباح یزدی با بیان اینکه، برخی می خواهند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مسیر وزارت فرهنگ و هنر زمان شاه قرار گیرد گفت: باید دقت کنیم با وجود استقرار حکومت اسلامی از جایی که آقای مهاجرانی از آن سردرآورد، سر در نیاوریم.