خرید شال بازداشت خانگی بوتو پایان یافت

ساعاتی پس از آنکه آمریکا خواستار پایان دادن به “بازداشت خانگی” بینظیر بوتو، نخست وزیر پیشین و رهبر حزب مردم پاکستان شد، گزارشها از اسلام آباد حاکیست که بازداشت او لغو شده است.
خانم بوتو بدلیل بازداشت خانگی نتوانست در تظاهرات اعتراض آمیز بر علیه وضعیت فوق العاده اعلام شده توسط پرویز مشرف رئیس جمهور پاکستان شرکت کند.

کاخ سفید از لغو بازداشت خانگی بینظیر بوتو استقبال کرد و از “نیروهای میانه رو” خواست برای استقرار دمکراسی در پاکستان تلاش کنند.

در بیانیه ای که از سوی کاخ سفید منتشر شد آمده بود که جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا، در خصوص ادامه وضعیت فوق العاده و محدودیتهای اعمال شده در پاکستان نگران است.

به گفته خبرنگار بی بی سی در واشنگتن، وضعیت بوتو آمریکا را در موقعیتی دشوار قرار داده است. چرا که این آمریکا بود که آشکارا برای بازگشت خانم بوتو به پاکستان فعال بود.

بوتو کوشش می کند جنبشی در پاکستان برای وادار کردن پرویز مشرف به کناره گیری از ریاست ارتش این کشور براه اندازد.

او از طرفدارانش خواسته چنانچه پرویز مشرف با خواسته های اصلی او موافقت نکند روز 13 نوامبر در یک “راهپیمایی طولانی” از لاهور تا اسلام آباد شرکت کنند.

‘بازداشت خانگی’

پیشتر خانم بوتو گفته بود که ماموران دولتی حکم بازداشت خانگی سی روزه ای را به وی ابلاغ کرده اند.

روز جمعه، 9 نوامبر، ساعاتی پیش از آغاز تظاهراتی به دعوت خانم بوتو در اعتراض به تعلیق قانون اساسی و برقراری وضعیت اضطراری در پاکستان، ماموران پلیس با مسدود کردن مسیرهای منتهی به خانه او در اسلام آباد، پایتخت، این محل را به محاصره در آوردند و در اطراف خانه سیم های خاردار نصب کردند.

ساعاتی بعد و هنگامی که بوتو قصد عزیمت به راولپندی و شرکت در تظاهرات را داشت، ماموران مانع از خروج او از خانه شدند.

خانم بوتو در مصاحبه ای با بی بی سی با تایید ابلاغ حکم منع خروج از خانه گفت که طرفداران او در هرحال به مبارزه برای بازگشت دموکراسی به پاکستان ادامه خواهند داد.

پیشتر وزیر اطلاع رسانی پاکستان به بی بی سی گفته بود که بینظیر بوتو در بازداشت خانگی به سر نمی برد اما در صورتی که در صدد خروج از خانه خود برآید، با ممانعت ماموران مواجه خواهد شد.

مقام های پاکستانی گفته اند که برای پیشگیری از عملیات تروریستی علیه بینظیر بوتو مانع از خروج او از منزل شدند.

به گزارش خبرنگار بی بی سی در اسلام آباد، تنها معدودی از هواداران خانم بوتو برای شرکت در تظاهرات اجتماع کرده اند و بسیاری از آنان در خلال روزهای اخیر بازداشت شده اند.

خانم بوتو گفته است بیش از 5 هزار نفر از طرفدارانش طی چند روز گذشته دستگیر شده اند و پلیس 100 نفر را در بیرون از منزل او بازداشت کرده است.