خرید شال شاهکار «ون گوگ» خريدار نداشت!

يکي از آخرين چشم‌اندازهاي نقاش بزرگ هلندي به نام «مزارع گندم» که چند ماه پيش از مرگ او خلق شده، ديروز (چهارشنبه) در حراجي «سوثبي» نيويورک بي‌خريدار ماند.
به گزارش مهر، رويترز‌ اعلام کرد: در حراجي «هنر امپرسيونيستي و مدرن»، آثاري از «گوگن» و «پيکاسو» نيز به فروش گذاشته شده بود که در مجموع، آثار به نمايش گذاشته، به رقمي کمتر از 270 ميليون دلار فروخته شدند که کمتر از حد انتظار بود. اين در حالي است که پيش از اين، کارشناسان مبلغي در حدود 355 ميليون دلار را پيش‌بيني کرده بودند.
در ميان 76 اثر هنري عرضه شده، بيست اثر خريداري نداشتند که يکي از آنها «مزارع گندم» ون‌ گوگ بود که پيش‌بيني شده بود، حدودا 34 ميلون دلار فروخته شود.
در اين نقاشي، مزارع گندم زير آسمان آبي تصوير شده است. گفته مي‌شود ون گوگ اين تابلو را تنها چند هفته پيش از آن که در 29 ژوئيه 1890 در 37 سالگي از دنيا برود، کشيده بوده است؛ او دو روز پيش از مرگ، به مزرعه‌اي رفت و با گلوله‌ به سينه خود شليک کرد.
ون گوگ در 10 ژوئيه 1890 در نامه‌اي به برادرش «تئو» از به پايان رساندن چند اثر نقاشي خبر داد که به باور کارشناسان، «مزارع گندم» و دو اثر ديگر بوده است. بيوه ون گوگ اين تابلو را در سال 1907 فروخت و از آن زمان تا كنون اين اثر به طور شخصي نگهداري مي‌شود.
در عين حال تابلو «صبح»، يکي از شاهکارهاي «پل گوگن»، نقاش امپرسيونيست فرانسوي که در آن دو زن تاهيتيايي زير درختان انبه تصوير شده‌اند، به قيمت 39 ميليون دلار فروخته شد که البته کمتر از رقم 40 ميليون دلار بود که انتظار مي‌رفت.
يک کلکسيونر هنگ کنگي اين اثر را که در سال 1892 کشيده شده است، خريد.
 
مسئولان سوثبي گفتند: اين نتايج بيش از آن‌که نشانه وضعيت نابسامان بازار هنر باشد، بازتاب بالا ارزيابي کردن ارزش آثار است.
«ديويد نورمن»، رئيس واحد هنر امپرسيونيستي و مدرن سوثبي گفت: نمي‌خواهم اين رخداد را نشانه نياز به اصلاح بازار بدانم که به نظرم غير از امشب، اوضاع خوب است. آنچه برآورد كرده بوديم، آشکارا مورد قبول واقع نشد و همين مردم را محتاط کرد.
تنها نقطه روشن حراجي روز گذشته در نيويورک، فروش «سر زنان»، اثر پيکاسو بود که به مبلغ 29 ميليون دلار به فروش رسيد. تا پيش از اين، رکورد فروش يکي از آثار پيکاسو به يکي از تنديس‌هاي اين هنرمند تعلق داشت که به مبلغ 7/6 ميليون دلار فروخته شده بود.
در ضمن چند اثر ديگر پيکاسو در اين حراجي خريدار نداشت.