خرید شال لاوروف: آمریکا، تنها مخالف برنامه اتمی ایران

وزير امور خارجه روسيه با تأکيد بر اين که تنها واشنگتن، مخالف برنامه هسته اي تهران است، گفت: اميد بسياري به حل برنامه هسته‌‌اي ايران هست و شرکاي اروپايي ما علاقه دارند براي جلب‌ نظر تهران، انعطاف و نرمش بيشتري  از خود نشان دهند، ولي در اين ميان، تنها واشنگتن مخالفت مي‌کند.
به گزارش روزنامه دولتي «راسيسکاياگازيتا»، «سرگي لاوروف» در ملاقات يک ‌ساعته با نمايندگان شوراي فدراسيون روسيه که پشت درهاي بسته انجام شد، گفت: البته در آمريکا، شماري از اطرافيان بوش اعتراف مي‌کنند، حل اختلاف‌ هاي هسته ‌اي ايران با زور غير ممکن است، ولي کساني که روحيه افراطي دارند، با اين ديدگاه مخالفت مي‌کنند.
وي همچنين با تشريح واقعيت‌هاي جهاني و مسائل چالش‌برانگيز در روابط روسيه با جهان تأکيد کرد: مباحثي همچون استقرار سپر دفاع ضدموشکي آمريکا در شرق اروپا، قرارداد تسليحات متعارف در اروپا، برنامه هسته اي ايران و موضوع کوزوو مهم‌ترين مسائل مورد اختلاف ميان روسيه با آمريکا و اتحاديه اروپاست.
لاوروف در اين حال به نمايندگان شوراي فدراسيون روسيه اطمينان داد، هر تصميمي که امنيت روسيه را به خطر بيندازد و تهديدي عليه نظم جهاني باشد، روسيه آن را نخواهد پذيرفت.
وزير امور خارجه روسيه، با اشاره به موضوع امنيت اروپا در آينده و نقش روسيه در معماري جديدالتأسيس اروپا، خاطرنشان کرد: پانزده سال از جنگ سرد مي گذرد. پايان جنگ سرد، اوضاع مساعدي فراهم آورده است تا کشورهاي غربي در چهارچوب اتحاديه اروپا و به شکلي مستقل و آزادانه در صحنه سياست جهاني حضور يابند، همان گونه که آلمان، فرانسه، ايتاليا و اسپانيا علاقه‌مندند تا در صحنه جهاني آزادانه حضور پيدا کنند، ولي از نظر رواني هنوز آمادگي لازم را براي حضور در صحنه جهاني پيدا نکرده اند.
وي گفت: همه نخبگان سياسي اروپاي غربي، اسير تصورات گذشته هستند و آمريکا با سوءاستفاده از ترس‌ رواني اين کشورها، متحدان اروپايي خود را از يکه ‌تازي روسيه مي‌ترساند.
اين روزنامه همچنين از قول لاوروف درباره ساختار اروپا مي نويسد: در درون معماري اروپا ايدئولوژي قديمي حفظ  شده است و در داخل اين معماري سازمان ناتو، پيمان تسليحات متعارف و سازمان امنيت شوراي اروپا قرار دارند که همگي گرايش ضد روسي دارند و با توجه به نقش کليدي روسيه در اين ساختمان، به طور يقين مي توان گفت: اگر روسيه از بين برود، اين ساختمان نيز نابود خواهد شد.