خرید شال بولتون: تخطي پاول از سياست بوش در قبال ايران

نماينده سابق آمريکا در سازمان ملل در کتاب خاطراتش، «کالين پاول»، وزير امورخارجه سابق اين کشور را به دليل همراهي کردن با کشورهاي اروپايي در ارايه مشوق‌ها به ايران براي کنار گذاشتن برنامه هسته‌ايش، به تخطي از سياست واشنگتن در برابر ايران متهم کرد.
به گزارش آسوشيتدپرس، «جان بولتون» در کتاب خاطراتش به نام «تسليم يک گزينه نيست: دفاع از آمريکا در سازمان ملل و خارج از آن» که روز سه‌شنبه منتشر خواهد شد، پاول را به ايفاي نقش اصلي در پيشنهاد مشوق ها به تهران براي متوقف کردن برنامه هسته اي اش متهم کرده و مي‌گويد: سه هفته پس از ارايه پيشنهاد پاول، سخت‌ترين دوره خدمتش در دولت جورج بوش بود.
وي در اين باره نوشته است: پاول از سياست بلندمدت ما در برابر ايران تخطي کرد. او با انگليس، فرانسه و آلمان عليه سياست آمريکا تباني کرد و تنها چند هفته پيش از انتخابات رياست جمهوري سال 2004 تقريباً از موضع جان کري (رقيب بوش) درباره ايران حمايت کرد.
بولتون در ادامه از تمايل کاندوليزا رايس، جانشين پاول در وزارت امور خارجه و ادامه رويه پاول درباره ايران و حمايت از مذاکرات اروپايي‌ها با تهران در ازاي تعهد آنها به بردن پرونده به شوراي امنيت در صورت شکست مذاکرات، ابراز تأسف مي‌کند.
بولتون روز جمعه نيز در مصاحبه با آسوشيتدپرس گفته بود: برخي مشوق‌هاي خاص به تفصيل مورد بحث اروپايي‌ها و آمريکا قرار گرفت که عمدتاً اقتصادي و شامل دسترسي ايران به فناوري پيشرفته و از اين قبيل بود. وي افزود: اروپايي‌ها فهرست بلندي (از مشوق‌ها) داشتند؛ از جمله تجاري و سرمايه‌گذاري و فناوري. فهرست مشوق‌ها همواره طولاني‌تر از فهرست مجازات‌ها بود.
وي در کتاب خاطراتش نيز ديپلمات‌هاي آمريکايي و اروپايي را به تلاش براي مصالحه به جاي در پيش گرفتن موضعي قاطع در برابر ايران که او و بوش حامي آن بودند، متهم کرده است.
بولتون همچنين در کتابش با انتقاد از سياست خارجي جورج بوش، اين سياست را در وضعيتي شبيه سقوط آزاد توصيف مي‌کند و خواستار تغيير در فرهنگ حاکم بر وزارت خارجه مي‌شود.
وي در اين کتاب بسياري از مکالمات خصوصي و اختلاف نظرهاي داخلي در دولت آمريکا را در شش سال حضورش در دولت بوش که نخست با معاونت خلع سلاح وزارت امور خارجه آغاز شد و سپس به سفير آمريکا در سازمان ملل ارتقا يافت، بيان کرده است. علاوه بر اين، مسائل بين‌المللي که در سازمان ملل با آنها درگير بوده، از آزمايش هسته‌اي کره شمالي گرفته تا برنامه هسته‌اي ايران، مناقشه دارفور و جنگ سال گذشته رژيم اسرائيل با جنبش حزب‌الله لبنان را تشريح کرده است.
جان بولتون هم اکنون از کارشناسان ارشد مؤسسه مطالعاتي «امريکن اينترپرايز» است.