خرید شال سرانه مطالعه كتاب در كشور، هشت دقيقه

مدير عامل شركت كتابشهر ايران گفت: سرانه مطالعه كتاب در كشور، هشت دقيقه است كه اين رقم نسبت به ديگر كشورهاي پيشرفته ناچيز است.
به گزارش ايرنا، احمد نثاري، روز شنبه در بيرجند به خبرنگاران گفت: از اين ميزان، شش دقيقه مربوط به مطالعات آموزشي براي دانشجويان و اصحاب علم و فرهنگ است و دو دقيقه ديگر مربوط به مطالعات عمومي است.
وي با بيان اندك بودن سرانه مطالعه كتاب در كشور افزود: در كشور ما كه داعيه فرهنگ و تمدن را دارد، بايد نهضتي پديد آيد كه اين اشكالات را برطرف كند.
وي گفت: سرانه تيراژ كتاب در ايران ‪سه هزار ‬كتاب است، در حالي كه در برخي كشورها، اين رقم ‪دويست تا سيصد ‬هزار كتاب است.
 
وي بر توجه اساسي دولت و فعال كردن بخش خصوصي در زمينه كتاب براي رفع مشكلات و معضلات موجود تأكيد كرد.
وي يكي از اشكالات ساختاري مربوط به كتاب را عرضه و توزيع نامناسب كتاب دانست و افزود: ما نتوانسته‌ايم كتاب را به دست مخاطب آن برسانيم كه اگر اين معضل برطرف شود، وضع بهتري دراين زمينه خواهيم داشت.
او با بيان اين كه مقوله عرضه و توزيع كتاب با مقوله توليد متفاوت است، گفت: مقوله عرضه و توزيع كتاب در كشور متولي ندارد و به اندازه بخش توليد، مورد توجه قرار نگرفته و سياستگذاري نشده است.
نثاري افزود: افرادي كه مي‌خواهند در كار توليد كتاب باشند، بايد با اصحاب فكر و فرهنگ سر و كار داشته باشد، در صورتي كه افرادي كه در مجموعه عرضه و توزيع كتاب هستند، بايد با اقتصاد رابطه برقرار كنند.
وي گفت: ايجاد نمايشگاه‌هاي بين‌المللي و استاني كتاب در كشور، تنها يك شوك است، زيرا مردم نمي‌توانند در چند روز فعاليت نمايشگاه، نياز دايمي خود را برطرف كنند.
مدير عامل شركت كتابشهر ايران افزود: همان گونه كه به تازگي رهبر معظم انقلاب تأكيد كردند، بايد ويترين دايم و مستمر كتاب را در جامعه گسترش دهيم.
نثاري گفت: كتاب جزو سبد كالاي مردم نيست كه بايد با برنامه‌ريزي مناسب اين مشكل حل شود.
وي تعداد مراكز كتابشهر را در كشور حدود ‪ ۳۴‬ مركز گفت و افزود: تلاش مي‌شود تا پايان برنامه چهارم اين مراكز در همه شهرستان هاي كشور راه‌اندازي شود كه اين امر نياز به همكاري مسئولان استاني دارد.
نثاري اظهار داشت: در برخي شهرهاي كشور، كتابشهر، تنها مركز عرضه كتاب و محصولات فرهنگي آن شهر است كه اين نشانه فقر فرهنگي است كه بايد زودتر رفع شود.
وي با بيان اين كه رويكرد ما حركت فرهنگي در حوزه دين است، افزود: ما به دنبال تجارت كتاب نيستيم، بلكه مي‌خواهيم آثار حوزه انديشه و فكر را ارايه كنيم.