خرید شال ساركوزي پس‌از ديدار مركل:احتمال تشدیدتحریم‌

نيکلا سارکوزي، رئيس‌جمهوري فرانسه، روز دوشنبه ۱۲ نوامبر، پس از گفت وگو با آنجلا مرکل، صدراعظم آلمان، در برلين، اعلام کرد: احتمال تشديد تحريم ها عليه ايران وجود دارد.
نيکلا سارکوزي گفت: «که دو کشور آلمان و فرانسه درباره برنامه هسته‌اي ايران يك موضع دارند و آن اين است که ايران نبايد به سلاح هسته‌اي دست يابد.»
به گزارش خبرگزاري فرانسه، سارکوزي افزود: آلمان و فرانسه به کارآيي تحريم ها معتقدند. خانم مرکل نيز گفت که دو کشور آلمان و فرانسه بر اين باورند که تشديد تحريم‌هاي شوراي امنيت سازمان ملل عليه ايران شايد لازم باشد، تا اين کشور متقاعد شود بايد غني‌سازي را متوقف کند.
مرکل ادامه داد: با سارکوزي درباره کاهش روابط تجاري کشورهاي اروپايي با ايران، در صورتي که دولت اين کشور به غني‌سازي ادامه دهد، سخن گفته است. و اين در حالي است كه آلمان روابط بسيار گسترده اقتصادي با ايران دارد.
در همين حال، در اين هفته، مقامات ارشد اسرائيلي، سفر خود به چند کشور اروپايي را آغاز کرده‌اند تا مقامات اين کشورها را تشويق به اجرا گذاشتن تحريم هاي شديدتر عليه ايران کنند.
به گزارش رويترز، يکي از مقامات اسرائيلي که نخواست نامش فاش شود، به اين خبرگزاري گفت: «ما نگران هستيم، چرا که مردم اروپا از تهديد ايران چندان آگاهي ندارند و سخنان چنداني در اين باره در کشورهاي اروپايي به ميان نمي آيد.»
مقامات اسرائيلي در اين هفته به شهرهاي بروکسل، برلين، وين و رم سفر مي‌کنند. آنان ليست پيشنهادي از تحريم هاي جديد به مقامات اروپايي ارايه مي کنند.