خرید شال مرگ سه ايراني در واژگوني اتوبوس در تركيه

در واژگوني يك دستگاه اتوبوس ايراني در شرق تركيه، سه سرنشين آن كشته و ‪ ۴۴‬سرنشين ديگر مجروح شده‌اند.
«رسول قرايي»، سركنسول جمهوري اسلامي ايران در «ارزروم» در تماس تلفني خبرنگار ايرنا در آنكارا، با تأييد وقوع اين حادثه گفت: اتوبوس ايراني به شماره ترانزيت – ۶۹۱۸۸‬تهران (THR – 69188‬متعلق به شركت «گيتي پيما» و به رانندگي «مجيد نور محمدي» كه با ‪ ۴۷‬ سرنشين از قزوين عازم سوريه بود، يكشنبه شب گذشته در نزديكي شهرستان «مراديه» از توابع استان «وان» واژگون شد.
پيشتر شبكه اينترنتي «حريت» در گزارش اين خبر نوشته بود كه در اين حادثه دو مسافر اتوبوس ايراني كشته و ‪ ۴۶‬مسافر هم مجروح شده‌اند.
دليل واژگوني اتوبوس ايراني، بارندگي، يخبندان و لغزندگي جاده گفته شده است.
قرايي گفت: مجروحان اين حادثه به بيمارستان‌هاي دولتي «وان»، «ايپك يولر» و «آراشتيرما» در استان وان منتقل شده و تحت مداوا هستند.بنا بر گزارش‌هاي اوليه دريافتي، نام يكي از جان باختگان «محمدمهدي آخوندي»، رئيس كاروان است، اما نام دقيق دو كشته ديگر و مجروحان اين حادثه هنوز اعلام نشده است.
مناطق شرقي تركيه از يك ماه گذشته كه سرما و بارندگي و يخبندان در جاده‌هاي آن آغاز شده، شاهد چند مورد وقوع سوانح رانندگي براي اتوبوس‌هاي ايراني بوده است.
در كنار نامساعد بودن شرايط جوي و وضعيت جاده‌هاي شرق تركيه، نا آشنايي رانندگان با جاده، بي‌احتياطي رانندگان و غير استاندارد بودن اتوبوس‌هاي ايراني به ويژه اتوبوس‌هاي حامل زايران ايراني اعزامي به سوريه، از عوامل اصلي وقوع حوادث و سوانح مرگبار براي اتوبوس‌هاي ايراني در جاده‌هاي مناطق شرقي تركيه است.
برخي از اتوبوس‌هاي ايراني كه زايران را به سوريه مي برند، براي كوتاه كردن راه و صرفه جويي در مصرف سوخت، از جاده‌هايي مي‌روند كه از كمترين شرايط ايمني لازم برخوردار نيستند و اتوبوس‌هاي تركيه‌اي هم به ندرت در آنها رفت و آمد مي‌كنند.
رسول قرايي در اين زمينه گفته است: به رانندگان اتوبوس‌هاي ايراني توصيه مي‌شود در رفت و برگشت به سوريه از جاده‌هايي كه چند ده كيلومتري طولاني‌تر است، اما شرايط ايمني را دارد، استفاده كنند. وي همچنين به زايران سوريه توصيه كرد: در فصولي كه سرماي ‪ ۴۰‬درجه زير صفر و يخبندان بر جاده‌هاي شرق تركيه حاكم مي‌شود، براي حفظ سلامتي و ايمني خود از مسافرت با اتوبوس به سوريه خودداري كرده و از وسايل نقليه ديگري استفاده كنند.