خرید شال هاشمي: خطر هست، جدي هم هست

آيت الله هاشمي رفسنجاني، با اشاره به شرايط منطقه و تهديدات عليه کشورمان گفت: ما در معرض فتنه‌هاي بسياري قرار داريم، اختلافات منطقه‌اي هم در اوج است، آمريکايي‌ها به هر جايي که مي‌خواستند لشكرکشي کردند و نيروهايشان را چيده‌اند؛ خطر هست، جدي هم هست.
به گزارش مهر، آيت الله هاشمي رفسنجاني، رئيس مجلس خبرگان، صبح امروز در مراسم افتتاحيه همايش اتحاد ملي؛ راهبردها و سياست ها، با تشکر از مرکز تحقيقات مجمع براي برگزاري اين همايش گفت: ما در مجمع تشخيص سياست هاي همبستگي ملت را تصويب و نيز موانع پيش رو و راهکارهاي حل اين مشکلات را معلوم کرديم.
وي افزود: ما انتظار داشتيم پس از تصويب اين سياست ها، کار وحدت بيشتر بشود که هنوز نشده و هنوز به انتظار تحقق آن سياست ها هستيم.
آيت الله هاشمي رفسنجاني تصريح کرد: اتحاد انسانها با وجود تفاوت فکر هميشه و در همه سطوح، مسئله اي جدي براي رهبران جهان و به ويژه انبياء بوده و خواسته قرآن از ما وحدت و اتحاد است.
رئيس مجلس خبرگان با تأکيد بر تفاوت بين اختلاف نظر و درگيري گفت: اصل اختلاف را قرآن پذيرفته، ولي آنچه قرآن با آن سرسختانه مخالفت مي کند و مشکل ما نيز هست، تنازع است. اگر اختلاف ها تبديل به تنازع نشود، تبديل به رقابت سالم مي شود که چيز خوبي است.
هاشمي رفسنجاني، اصول تحقق اتحاد ملي را جهان بيني و ايدئولوژي اسلامي توصيف کرد و گفت: در جامعه اي که جهان بيني واحدي وجود نداشته باشد، اتحاد در آن سخت است.
رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، خاتميت را بلوغ فکري بشر توصيف کرد و گفت: بشر بايد خودش را اداره کند و در اين زمان، نيازي به پيام روزمره الهي نيست، بلکه بشر بايد خودش با دانش و عقل خود را اداره کند.
وي با اشاره به آيات قرآن، ويژگي اهل جهنم را دشمني و تنازع و ويژگي اهل بهشت را سلام و امنيت و آرامش توصيف کرد و گفت: دشمني هم در دنيا عذاب است و هم در جهنم. رئيس مجلس خبرگان خاطرنشان کرد: اختلاف افکني در دنياي اسلام، از اهداف استکبار است.
هاشمي رفسنجاني در ادامه سخنان خود، با اشاره به شرايط روز و برگزاري انتخابات مجلس گفت: امروز اختلافات منطقه اي در اوج است و نمونه آن را در فلسطين، لبنان، عراق، پاکستان و افغانستان مي بينيم. آمريکايي ها به هر جايي که مي خواستند لشكرکشي کردند و نيروهايشان را چيده اند؛ خطر هست، جدي هم هست.
وي گفت: ما با اتحاد پيروز شده ايم و معجزه تاريخي برافکندن شجره خبيث شاهنشاهي با همين حرکت اتحاد آميز مردم در خيابان ها انجام شد.
رئيس مجلس خبرگان، قانون اساسي را محور اتحاد ملي توصيف کرد و گفت: چرا بايد در آستانه انتخابات، نگران دشمني تنازع باشيم؟ اگر هدف خدمت است، راهکارش اين است که انسان افکار سازنده خود را با مردم در ميان بگذارد و دروغ هم نگويد.
وي با اشاره به اين که انتقاد حق همگان است، گفت: معني انتقاد اين است که کارهاي خوب را پذيرفته و حمايت کنيم و کارهاي بد را هم بگوييم.
آيت الله هاشمي رفسنجاني، با اشاره تهديدات خارجي عليه کشورمان گفت: ما در معرض فتنه هاي بسياري هستيم و تنازع، همان چيزي است که دشمن مي خواهد. اگر مسائل در حد اختلاف باشد، نه دشمن مي تواند کاري کند و نه به ما آسيب مي رساند، اما هر جا که تنازعي پديد مي آيد، حتما کار شيطان در ميان است.
رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، با اشاره به سيره حضرت علي (ع) گفت: وقتي پاي مصلحت امت و مصلحت جامعه در ميان است، تحمل هاي بزرگ راهکار است؛ البته طبقات پايين هم مأمور به صبر هستند، ولي نه صبر قبرستاني.
وي تنوع قومي مذهبي در کشور را عامل تحکيم موقعيت و اتحاد ملي توصيف کرد و گفت: ما در 95 درصد مسائل با اهل سنت اشتراک داريم.
هاشمي رفسنجاني با اشاره به نقش قوميت ها در تحولات تاريخي کشور چون انقلاب مشروطيت و پيروزي انقلاب اسلامي با ابراز نگراني از تنازع هاي بي جهت در جامعه گفت: امروز کارهاي ناشيانه اي در حال رخ دادن است که از آن جمله، تنازع بي جهت سياسيون و احزاب است.
وي در پايان سخنان خويش، خطاب به شرکت کنندگان در همايش ملي اتحاد ملي؛ راهبردها و سياست ها، گفت: ما مباني اسلامي براي اتحاد ملي را کاملا در اختيار داريم و سياست ها هم نوشته شده است؛ بنابراين، راهکارها را شما بايد بنويسيد.