خرید شال احمدي‌نژاد: غني‌سازي صنعتي را آغاز کرده‌ايم

رئيس جمهور با تأکيد بر اين که ايران عضو آژانس بوده و در راستاي قوانين آن عمل کرده است، گفت: غني سازي صنعتي در ايران آغاز شده و بنا بر برنامه و زير نظر آژانس بين‌المللي انرژي اتمي اين کار در حال انجام شدن است.
به گزارش مهر، رئيس جمهور، ظهر امروز در پايان جلسه رأي اعتماد مجلس به وزراي پيشنهادي نفت و صنايع و معادن در جمع خبرنگاران، در پاسخ به پرسشي درباره نقد دولت پس از دو سال اظهار داشت: اين دولت پرچمدار نقد از خود است، وقتي بنده از سيستم بانکي نقد مي‌کنم؛ يعني اين که از دستگاه‌هاي اجرايي خود نقد کرده ام که اين شيوه در دوره‌هاي گذشته نبوده است.
وي افزود: وقتي بنده مستقيم از دستگاه‌هاي زيرمجموعه رياست جمهوري سخن به ميان مي‌آورم و يا اعلام مي‌کنم که فلان آقا ناکارآمد است، نشان از آن است که دولت، خود ضعف هايش را در بخش‌هاي گوناگون مي‌بيند و آنها را نيز مستقيم بيان مي‌کند.
رئيس جمهور يادآور شد: شما مي‌بينيد وقتي در بخش‌هاي کشاورزي، سازمان مديريت و خيلي ديگر از نهادهايي که زيرمجموعه دستگاه اجرايي هستند، سخن به ميان مي‌آيد و تغيير و تحولاتي در آنها صورت مي‌گيرد، نشان از آن است که ما ضعف‌ها را مي‌بينيم و آنها را مي‌گويم، پس مي‌توان گفت دولت نهم دولتي است که پرچمدار نقد سازنده است.
احمدي نژاد به تقدير از مطبوعات منتقد در چهاردهمين جشنواره مطبوعات اشاره کرد و گفت: براي نخستين بار شما ديديد که اين دولت از کساني که آن را نقد کرده‌اند، آن هم نقد سازنده، تقدير مي‌کند.
وي گفت: اگر نقدها سازنده باشد، از آن نقدها به طور شايسته استفاده مي‌کنيم که يکي از همين نقدها که به آن جايزه نيز داده شد، تحول بزرگي را در کشور پديد آورد.
دکتر احمدي نژاد با بيان اين مطلب تأکيد کرد: بنده بر اين باورم كه نقد سازنده را بايد طلا گرفت.
وي با اشاره به نقدهايي که از تريبون مجلس و از سوي برخي نمايندگان خطاب به دولت اعلام مي‌شود، گفت: اين که برخي از اين نقدها سوءاستفاده و اعلام مي‌کنند که بين دولت و مجلس اختلاف است، درست نيست، بلکه بسياري از اين نقدها که از همين تريبون مجلس اعلام مي‌شود، براي اصلاح است و بنده همين جا اعلام مي‌کنم با وجود اين نقدها، هيچ کشمکشي بين دولت و مجلس نيست.
وي با اشاره به جلسات مشترک دولت و مجلس گفت: ما در اين جلسات، مطالبي را که بيان مي‌شود به طور جدي مطرح و بررسي و براي اصلاح کشور تلاش مي‌کنيم. پس يک بار ديگر تأکيد مي‌کنم که دولت و مجلس همواره در يک راه با هم گام برمي دارند.
رئيس جمهور همچنين در پاسخ به خبرنگاري درباره پرونده هسته‌اي کشورمان نيز گفت: جمهوري اسلامي ايران از نظر قانوني، عضو آژانس بين المللي انرژي اتمي است.
رئيس قوه مجريه با تأکيد بر اين که جمهوري اسلامي ايران تاکنون در چهارچوب مقررات آژانس گام برداشته است، گفت: ايران عضو آژانس بين المللي انرژي اتمي است و در راستاي قوانين آن عمل کرده است. البته بايد بگويم ما آماده گفت وگو با همه دنيا هستيم و اگر کشوري در زمينه توسعه همکاري اعلام آمادگي کند، ما حاضريم با آنها همکاري کنيم و يا اگر پرسشي دارند، آماده پاسخگويي به آنها هستيم.
دکتر احمدي نژاد همچنين در پاسخ به پرسش خبرنگار فرانسه، مبني بر واكنش ايران در برابر صدور قطعنامه سوم گفت: از نظر ما مسئله هسته‌اي حل شده است. اگر در اوضاع كنوني، برخي کشورها سخني به ميان مي‌آورند به دنبال آنند که بگويند ما نيز حضور داريم، اما بنده اعلام مي‌کنم که پرونده هسته‌اي ايران در چهارچوب مقررات آژانس بين المللي صورت گرفته و هيچ انحرافي در آن وجود ندارد.
وي گفت: تاکنون مسئولان آژانس، از جمله کساني بودند که گسترده ترين، بيشترين و پيچيده ترين پرسش‌ها را درباره پرونده هسته‌اي ايران از ما پرسيده‌اند و از سوي ديگر مي‌بينيم که ايران کشوري است که بيشترين سطح همکاري را با آژانس انجام داده است. حال با همه اين تفاسير اعلام مي‌کنند که ملت ايران از راه خود به هيچ وجه عقب نشيني نخواهد کرد، حتي اگر قطعنامه ديگري در کار باشد.
رئيس جمهوري خاطرنشان کرد: متأسفانه، همان کشورها، آدم‌هايي مي‌فرستند تا با چراغ بسته گزارش‌هايي از ايران دريافت کنند که بينند آيا قطعنامه در ايران تأثيري داشته است يا نه.
وي گفت: ما گزارش‌هاي داريم که بسياري از همان کشوري که در گذشته با ما دم از مخالفت مي‌زدند، نه تنها اين که به سمت آمده‌اند، بلکه اذعان کرده‌اند که در برابر ملت ايران نمي‌توان ايستادگي کرد.
رئيس جمهور خطاب به کشورهاي استکباري گفت: بنده اميدوارم آن دو، سه کشوري که در ذهنيتشان هنوز فشار عليه ملت ايران وجود دارد، دست از کارهايشان بردارند و با ملت ايران و از آن مهمتر، قوانين بين المللي همراهي کنند.
وي ادامه داد: ما هيچ گاه فراموش نمي‌کنيم که اين دو، سه کشور چگونه در تاريخ جلوي ملت ايران ايستاده‌اند، حتي زماني که ملت ايران براي قطع کردن بحث نفت و نظام دلخواه خود حرکت مي‌کرد.
دکتر احمدي نژاد با بيان اين مطلب، خطاب به اين کشورهاي استکباري تصريح کرد: بنده به اين کشورها توصيه مي‌کنم دست از اين کارهايشان بردارند و خود را در برابر ملت ايران قرار ندهند، زيرا ملت ايران خود را بسيج کرده است تا با انسجام کامل از حقوق خود دفاع کند.
وي ادامه داد: اين دو، سه کشور از تاريخ عبرت بگيرند و به جاي بداخلاقي با ملت ايران، راه دوستي را پيش بگيرند، اما بدانند اگر راه خود را ادامه دهند، آن وقت است که ملت ايران در برابر آنها به طور کامل ايستادگي مي‌کند که البته هم اكنون منحني رو به بالاي پيروزي‌هاي ملت ايران و منحني شکست‌هاي رو به پايين دشمن را مي‌بينيم.
دکتر احمدي نژاد در پاسخ به پرسش ديگري درباره رفت و آمد ناوهاي آمريکايي در خليج فارس گفت: ما رفت و آمد ناوها را دقيقا تحت نظر داريم.
 
رئيس جمهور در پاسخ به پرسش ديگري مبني بر اين که شما در سفر به بيرجند اعلام کرديد که سه هزار سانتريفيوژ در حال غني سازي است، ولي آقاي الهام اعلام کرد که مسير هسته‌اي ايران به سمت غني سازي صنعتي است، حال مشخصا اعلام کنيد که غني سازي صنعتي در ايران از چه هنگام آغاز شده است، گفت: اصل اين است که کليد کار زده شده و ما کار خود را انجام مي‌دهيم؛ مانند خودروسازي اي که تا هر ميزان مي‌تواند خودرو توليد مي‌کند.
وي گفت: ما زير نظر آژانس کار خود مي‌كنيم و هيچ نگراني از اين بابت نداريم.
رئيس جمهور همچنين درباره لايحه مديريت خدمات کشوري به خبرنگاران گفت: اين لايحه يکي از کارهاي مهم و تأثيرگذار دولت نهم و مجلس هفتم است که آغاز اين تحول در چرخش کاري و سلسله مراتب اداري قرار گرفته است.
وي خاطرنشان کرد: به باور بنده، اين لايحه منجر به گسترش عدالت و از آن مهمتر ارزيابي دقيق و قانونمند کارکنان دولت خواهد شد.
دکتر احمدي نژاد يادآور شد: دولت و مجلس به دليل حساسيت اين لايحه،  نشست‌هاي کارشناسي گسترده‌اي را روي آن انجام داده‌اند.
رئيس جمهور گفت: اين لايحه پيش از آن که به تصويب مجلس برسد، ايرادي داشت که ما آن را به مجلس برگردانيم و خوشبختانه با همکاري نمايندگان، آن ايراد هم رفع شد و امروز شاهد تبديل شدن اين لايحه به قانون هستيم.
رئيس قوه مجريه تصريح کرد: اين قانون بيش از شصت آيين نامه نيازمند است که مجلس نيز در اين راستا، زحمات بسياري کشيده است، زيرا ما سه ميليون کارمند دولت داريم که کار تک تک آنان با قانون تطبيق يابد.
رئيس جمهور گفت: طبيعي است که اين کار هزينه‌هايي دارد که همه آنها هزينه در قانون بودجه تعيين شده است.
دکتر احمدي نژاد در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگاري، مبني بر اين که آيا مربي دوباره در تيمش تغييري ايجاد خواهد کرد و شاهد آرايش جديدي خواهيم بود و يا اين که امروز آخرين زيارت شما براي معرفي وزرا بود، گفت: آنچه شما اعلام کرديد، بيشتر به سخنراني شبيه بود تا پرسش.
وي در پاسخ به پرسش خبرنگار چين مبني بر روابط دو کشور گفت: بنده ديروز با وزير خارجه چين ملاقات داشتم و روابط دو کشور را بررسي كرديم، ولي ممکن است در اين روابط، مسائلي مطرح نشود و آن مسائل در ذهن شما باشد. در عين حال، اعلام مي‌کنم روابط دو کشور روابط خوبي است.
رئيس جمهور در پايان سخنان خود، از رئيس مجلس به خاطر اداره خوب جلسه علني امروز مجلس و همچنين نمايندگان به دليل دادن رأي اعتماد به وزراي پيشنهادي رئيس جمهور تشکر و قدرداني کرد.