خرید شال تصويب50 ميليارد دلار براي خروج آمريكايي‌ها از عراق

مجلس نمايندگان آمريكا با ناديده گرفتن تهديد وتو از سوي كاخ سفيد با تصويب بودجه 50 ميليارد دلاري جنگ عراق برنامه زماني خروج نيروهاي آمريكا از اين كشور را اعلام كرد.
 
به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري فرانسه، مجلس نمايندگان آمريكا با 218 رأي موافق و 203 رأي مخالف بودجه اضطراري جنگ را تصويب كرد و خواستار آغاز خروج نيروهاي آمريكايي از عراق در سی روز آينده با هدف اتمام آن‌ تا 15 دسامبر سال 2008 شد.
 
جورج بوش كه پيش از اين جلوي تلاش‌هاي دمكرات‌ها براي تغيير سياست‌ جنگي‌اش را گرفته بود، بارها تهديد كرده است كه هرگز برنامه زماني خروج نيروهاي آمريكايي از عراق را نخواهد پذيرفت.
 
البته اين اقدام كه تازه‌ترين حركت در جريان رويارويي دمكرات‌ها و جورج بوش بر سر مسأله جنگ عراق بود، تنها يك اقدام سمبوليك به شمار می رود، زيرا اين لايحه به هيچ وجه در مجلس سنا رأي نخواهد آورد. با وجود اين، دمكرات‌ها اعلام كرده‌اند مي‌خواهند رأي دهندگان مجلس سنا بدانند كه آنان هرگز دست از تلاش خود بر نخواهند داشت.
 
«استني هوير»، رهبر اكثريت دمكراتيك سنا اعلام كرده است: همه ما خواهان پيروزي در عراق هستيم و همه ما مي‌خواهيم كه كشور و مردممان در امنيت بيشتري باشند، اما پس از چهار سال و نيم دنباله‌روي از استراتژي شكست خورده بوش ما به هيچ يك از اين اهداف دست نيافته‌ايم.
 
«نانسي پلوسي»، رئيس مجلس نمايندگان آمريكا نيز گفت: تا كي بايد از جوانانمان انتظار داشته باشيم زندگي، خانواده و اعضاي بدنشان را براي دولت عراق كه حاضر نيست به وظايف خود عمل كند به خطر بيندازند.
 
از سوی ديگر، «دانا پرينو»، سخنگوي كاخ سفيد، دمكرات‌ها را متهم كرده است كه با وجود موفقيت‌هاي نيروهاي نظامي در سال‌هاي اخير، مي‌خواهند مشاجرات درباره جنگ را در مسيري هدايت كنند كه منجر به خروج بي‌هدف و برنامه نيروها از ميدان جنگ شود و اين مصوبه‌ها مانند مصوبه‌هاي شكست خورده قبلي منافع گروه‌هاي تندرو را مقدم بر نيازهاي نيروهاي نظامي قرار داده است.
 
همچنین پيش از تصويب اين لايحه، كاندوليزا رايس، وزيرخارجه و رابرت گيتس، وزير دفاع آمريكا نيز نشستي را پشت درهاي بسته با نمايندگان مجلس برگزار كردند.
 
همچنين در اين لايحه، از بوش خواسته شده است تا مأموريت نيروهاي آمريكايي را در عراق از حالت عمليات مبارزه‌اي به حالت عمليات پشتيباني از نيروهاي امنيتي عراق و محافظت از ديپلمات‌هاي آمريكا تبديل كند.