خرید شال کروبی: دخالت‌های امام براي تلطیف فضای انتخابات بود

مهدی کروبی دبیركل حزب اعتمادملی معتقد است با توجه به اینكه امروز ما شاهد حاكمیت یكدست هستیم، هیات‌های نظارت و اجرایی انتخابات باید كاری كنند تا امیدواری در مردم شكل بگیرد.
به گزارش آفتاب، همایش فصل پاییز خانه احزاب ایران صبح پنج‌شنبه آغاز به كار كرد، در این همایش ابتدا موسوی تبریزی رییس خانه احزاب و مرتضوی كیاسری رییس كمیته نظارت برانتخابات احزاب دیدگاه های خود را بیان كردند و سپس تریبون آزاد برگزار شد. مهدی كروبی در همایش خانه احزاب با اشاره به موضوع این همایش مبنی بر «انتخابات آزاد؛ مظهر اتحاد ملی» گفت:‌ از خانه احزاب انتظار دارم در حال حاضر كه مسوولیت احزاب كشور را پذیرفته‌اند جهت تحكیم احزاب تلاش كنند، اگر فرهنگ حزبی در كشور جا نیفتد، ما نمی‌توانیم از جمهوری اسلامی دفاع و استفاده كنیم. وی ادامه داد:‌ از سال 41 كه در كنار امام حركت خود را آغاز كردیم بنده پس از انقلاب مسوولیت‌های متعددی داشتم و در تمام انتخابات نیز حضوری فعال داشتیم و در طول این سالها تجربه‌ای كه به دست آوردم این است كه هرچه تشكیلات نیرومندتر، قدرتمندتر و با توسعه باشد انتخابات آزاد دموكراسی، تضارب آرا و تقویت و مهار قدرت نیز به وجود می‌آید. اما اگر تشكیلات قدرتمندی نداشته باشیم، هرچه پیروزی به دست آوریم مانند كوه عظیم برف و یخ است كه آب می‌شود.
دبیر كل حزب اعتماد ملی خاطر نشان كرد: اگر بخواهیم محتوای جمهوری اسلامی سالم و پویا باقی بماند باید تشكیلاتی قدرتمند و رقابتی- رفاقتی داشته باشیم لذا برای رسیدن به این امر ما نیازمند احزابی قدرتمند هستیم كه خانه احزاب باید در این راستا قدم بردارد. دخالت در احزاب موجب تضعیف تحزب در كشور خواهد شد. كروبی تصریح كرد: عدم روحیه حزب‌گرایی و تشكیلاتی عمل كردن به شدت در گروه‌های سیاسی وجود دارد؛ نباید بگوییم كه جامعه حزبگرا نیست بلكه ما فعالین حزبی نیز نتوانستیم تحزب گرایی را به معنای واقعی شكل دهیم اگر حزب گرایی در جامعه تقویت نشود حزب گریزی در كشور به وجود می آید كه امروز نیز متاسفانه این مساله وجود دارد. وی خاطر نشان كرد: معتقدم زمینه تحزب‌گرایی با وجود همین امكانات ناچیز در میان مردم ما وجود دارد و می‌توانیم با تقویت احزاب افراد بیشتری را جذب حزب كنیم. مردم به این رسیده‌اند كه احزابی را كه درست عمل می‌كنند، بپذیرند و به آنها بپیوندند.
دبیركل حزب اعتمادملی لازمه تحقق شعار اتحاد ملی و انسجام اسلامی را وسعت نظر، سعه صدر و تامل دانست و اظهار داشت: تنگ نظری و عدم تامل مانع شكل گیری اتحاد ملی است؛ اتحادملی این نیست كه یكی چیزی بگوید    و همه به آن عمل كنند؛ اتحاد ملی یعنی همه در چارچوب قانون عمل كنند و گرایش‌های مختلفی كه در جامعه وجود دارد نیز در چارچوب قانون به فعالیت‌های خود بپردازند. كروبی با بیان اینكه «به شورای نگهبان توصیه می‌كنم براساس دیدگاه‌های امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری عمل كنند»، اظهار داشت: امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری در عمل به قانون تاكید دارند و معتقدند كه نباید سلیقه ای عمل شود؛ همین مساله برای ما كفایت می‌كند؛ اگر در اجرای قانون دقت به وجود آید بخش مهمی از تنش ها و دغدغه‌ها از بین می‌رود. وی ادامه داد:‌ امام خمینی (ره) ‌با تمام توان هم می‌خواستند انتخاباتی آزاد برگزار شود و هم از سوی دیگر اجازه نمی‌دادند نفوذ معنوی‌شان بر یك جریان خاص و یك عده وجود داشته باشد؛ اگر بخواهیم به شیوه امام عمل كنیم باید این رفتار را در پیش بگیریم؛ اگر حتی امام دخالت‌هایی هم انجام می‌دادند تنها جهت تلطیف فضای انتخابات بود.
كروبی با تاكید بر اینكه «همه باید تلاش كنیم تا انتخاباتی سالم برگزار شود»، اظهار داشت: شورای نگهبان همین قانون را رعایت كند كفایت می‌كند. باید به سمت انتخاباتی برویم كه موجب سربلندی كشور شود. دبیر كل حزب اعتمادملی با اشاره به اینكه« شرایط كشور به گونه‌ای است كه باید انتخاباتی با شكوه و بزرگ برگزار كنیم»، اظهار داشت: در حال حاضر كه دست جریانی از حكومت كوتاه است باید دوستان بر نظارت و اجرا دقت ویژه‌ای داشته باشند؛ هیچ زمانی این گونه نبوده كه تنها یك جریان حاكم باشد؛ به همین جهت امیدواریم دوستان در هیات اجرایی دقت نظر در مسالی اجرا و نظارت داشته باشند. وی خاطر نشان كرد: با توجه به اینكه دشمنان نظام علیه ما تبلیغات بسیاری می كنند اگر بخواهیم حرف دشمنان خنثی شود باید قانون را رعایت كنیم ساختار قانون اساسی ما با وجود برخی ضعف‌ها بسیار خوب و مثبت است.
مشکل سازان اعتدالگرا نیستند
 
دبیر کل حزب اعتماد ملی تاکید کرد: چهره ‌هایی که در گذشته حرف‌ های نسنجیده زده‌اند و حرف های آنها عوارض و مشکلاتی را در کشور ایجاد کرده ‌است، جزء اعتدالگرایان نیستند. به گزارش مهر، مهدی کروبی در حاشیه بیستمین همایش فصلی خانه احزاب ایران، درخصوص نیروهای معتدل، توضیح داد: افراد معتدل کسانی هستند که مواضع خود را بیان و در عین حال اصول را نیز رعایت می ‌کنند. دبیرکل حزب اعتماد ملی در پاسخ به سؤالی درباره درستی دیدگاه برخی اصولگرایان مبنی بر این که او همراه با سید محمد خاتمی، رئیس مجمع روحانیون مبارز اجازه نخواهند داد افراد غیرمعتدل از سوی اصلاح طلبان برای انتخابات مجلس هشتم نامزد شوند، سئوال کرد که کروبی پاسخ داد: ما نه حق داریم و نه می توانیم مانع کاندیداتوری کسی در انتخابات شویم. کروبی تصریح کرد: خود ما به این نتیجه رسیده ‌ایم که کاملا تشکیلاتی و حزبی عمل کنیم و افرادی را در فهرست تشکل خود قرار دهیم که ما را قبول دارند و ما نیز آنها را قبول داریم و معتقدیم چنانچه افرادی در لیست ما باشند و به مجلس راه یابند که با ما همخوانی ندارند، هم ما متضرر می شویم و هم آنها از این کار ضرر خواهند کرد. دبیرکل حزب اعتماد ملی تاکید کرد که افرادی باید به عنوان نامزد از سوی این حزب به مجلس راه یابد که ” آوازی خلاف آواز ما نخوانند و یک هماهنگی با سران این حزب داشته باشد” و این مسئله مهم را حق حزب متبوعش دانست.کروبی با بیان این که بهتر است هر گروه سیاسی افرادی را در انتخابات نامزد کند که تا حدودی با یکدیگر همفکر باشند، خاطرنشان کرد که فهرست پیشنهادی حزب اعتماد ملی برای انتخابات 24 اسفند، اشتراکات زیادی با فهرست ستاد ائتلاف اصلاح طلبان خواهد داشت. دبیرکل حزب اعتماد ملی در پایان گفتگوی خود با خبرنگاران، نتیجه انتخابات آتی مجلس برای اصلاح طلبان را منوط به عملکرد نهادهای نظارتی در زمینه صلاحیت‌ ها و رفتار مسئولان اجرایی در امر صیانت از آراء ملت دانست.