خرید شال گزارش آژانس اسرائيل را عصباني كرد

اسرائيل روز جمعه با انتقاد شديد از گزارش آژانس بين‌المللي انرژي هسته‌اي درباره ايران، اين گزارش را «شکست آژانس در افشاي هدف ايران براي ساخت بمب هسته‌اي» توصيف کرد.
«مجلي وهبه»، معاون وزير امور خارجه اسرائيل به خبرگزاري فرانسه گفت: «هدف اصلي محمود احمدي‌نژاد، رئيس جمهوري ايران از پيگيري برنامه هسته اي» براي آژانس بين المللي انرژي هسته‌اي و رئيس آن، محمد البرادعي، کاملا روشن است، اما در اين گزارش، «آنها براي افشاي اين هدف اصلي» شکست خورده‌اند.
اسرائيل که بارها تأکيد کرده از سوي جمهوري اسلامي ايران، به ويژه از سوي محمود احمدي‌نژاد، تهديد به نابودي شده است، با حساسيت برنامه هسته‌اي ايران را دنبال مي‌کنند و از مخالفان سرسخت اين برنامه در عرصه بين‌المللي است.
مقام‌هاي اسرائيلي مي‌گويند: ايران از برنامه هسته‌اي خود به عنوان پوششي براي پيشبرد يک برنامه تسليحاتي هسته‌اي استفاده مي‌کند.
اسرائيل تنها کشور خاورميانه است که به گفته گروهي از ناظران خود سلاح هسته‌اي در اختيار دارد. اين موضوع هيچ گاه از سوي اسرائيل، رسما تأييد يا تکذيب نشده است.
 
معاون وزير امور خارجه اسرائيل گفت: «هر قدر که جامعه بين‌المللي زمان را براي ايران تمديد کند، به ايران اجازه مي‌دهد تا بيشتر برنامه ساخت بمب خود را گسترش دهد.»
قرار است، هفته آينده، شوراي حکام آژانس، در نشست خود گزارش محمد البرداعي، مديرکل آژانس را به بحث و گفت و گو بگذارد.
اين گزارش به همراه گزارشي که قرار است خاوير سولانا، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در اختيار اعضاي گروه پنج به علاوه يک بگذارد، مي‌تواند مشخص کند که آيا دور سوم تحريم‌ها عليه جمهوري اسلامي ايران اعمال خواهد شد يا نه.
تحريم ايران در پيش است
«ادو اشتينباخ»، شرق شناس شهر هامبورگ در مصاحبه‌اي با راديو فردا «لحن کلي» گزارش تازه آژانس را «مثبت» ارزيابي کرد.
وي با تأکيد بر اين که از نظر او «نکاتي منفي» نيز در اين گزارش وجود داشت، افزود: «در اين گزارش آمده است که ايراني‌ها با آژانس بين المللي انرژي اتمي همکاري کرده‌اند و بار ديگر تأکيد شده است که مدرکي مبني بر اين که ايران با برنامه هسته‌اي اش مقاصد نظامي را دنبال مي‌کند، وجود ندارد.»
وي با اين حال گفت: بخشي از گزارش، حاوي نکاتي است که آمريکا به عنوان يکي از منتقدان برنامه هسته‌اي ايران مي‌تواند بر روي آنها تأکيد کند.
اين تحليلگر گفت: «من بر اين باورم که گزارش‌هاي ديگري هم که قرار است منتشر شوند، جامعه بين‌المللي را راضي نخواهند کرد، چرا که کشورهاي جهان مي‌گويند ايران در توليد سلاحهاي اتمي شرکت مي‌کند و با گزارش نمي‌توان مانع اين روند شد.»
به اعتقاد اين تحليلگر، به رغم نکات «مثبت» در گزارش تازه آژانس، همچنان جامعه بين‌المللي مسير افزايش تحريم‌هاي ايران را دنبال خواهد کرد.