خرید شال سفر خانواده ديپلمات‌هاي ربوده‌شده به بغداد

سخنگوي وزارت خارجه درباره خودداري چين از شركت در نشست «1+5» با بيان اين كه اخبار متناوبي را درباره موضع چين دريافت مي‌كنيم، گفت: ما معتقديم كشورهايي كه نگاه واقع‌بينانه‌اي دارند و مستقلا تصميم مي‌گيرند، حتي در حضور آمريكا نيز موضعي مستقل و واقع‌بينانه در پيش خواهند گرفت.
به گزارش ايسنا، سيدمحمد علي حسيني، سخنگوي وزارت خارجه كشورمان، صبح امروز در نشست هفتگي خود در جمع خبرنگاران داخلي و خارجي، با اعلام اين كه خانواده‌هاي مأموران كنسولي ربوده شده كشورمان در اربيل عراق به بغداد سفر كردند، گفت: اين خانواده‌ها با ميانجيگري سازمان صليب سرخ، وارد بغداد شدند و اميدواريم كه به زودي با مأموران كنسولي ما ديدار كنند.
وي اظهار داشت: امشب هوگو چاوز، رئيس جمهور ونزوئلا به همراه يك هيأت پنج نفره متشكل از وزراي خارجه، نفت، ارتباطات و صنايع وارد تهران مي شود.
حسيني همچنين از سفر منوچهر متكي، وزير امور خارجه كشورمان به كويت و قطر در هفته جاري خبر داد.
سخنگوي وزارت خارجه كشورمان، با اشاره به گزارش اخير مديركل آژانس درباره پرونده هسته‌اي ‌كشورمان گفت: نكات فني و تخصصي خوبي را در اين گزارش مي‌بينيم و نكات مثبت خوبي را آقاي البرادعي در اين گزارش مندرج كرده‌اند و به رغم فشارهاي سياسي از سوي برخي كشورها، اين گزارش از قوت بيشتري نسبت به گزارش‌هاي پيشين مديركل آژانس برخوردار است.
حسيني با اشاره به واكنش‌هاي «1+5» پس از گزارش مديركل آژانس تصريح كرد: جمهوري اسلامي ايران از آغاز مطرح كرد كه همه فعاليت‌هاي هسته‌اي  مسالمت‌آميز را در چهارجوب قانوني و حقوقي دنبال مي‌كند و آنچه از سوي مقابل مطرح شد، اتهامات و ادعاهاي واهي و بي‌پايه بود. گزارش اخير مديركل آژانس مشخص كرد كه مواضع چهار سال گذشته ايران درست، منطقي، صادقانه و شفاف بوده است.
حسيني با بيان اين‌كه متأسفانه آنچه در طرف مقابل ديديم، تصميمات تنگ‌نظرانه و سطحي بود براي اعمال فشار سياسي بر ديدگاه‌هاي فني و حقوقي آژانس.
وي تصريح كرد: پرونده هسته‌اي  ايران بايد روند عادي خود را در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي پشت سر گذارد و افزود: با گزارش اخير مدير كل آژانس، بهانه‌هاي كشورهاي ماجراجو براي ارجاع پرونده به شوراي امنيت از دست آنها خارج شد.
حسيني به طرف‌هاي مقابل و كشورهاي «1+5» توصيه كرد روش منطقي را در پيش بگيرند و همكاري‌هاي ايران و آژانس مبناي كار خود قرار دهند.
سخنگوي وزارت خارجه كشورمان با تأكيد بر اين كه صدور قطعنامه جديد به رغم همكاري‌هاي مثبت ايران با آژانس و برخلاف گفت‌وگوهايي است كه در گذشته صورت گرفته است، تصريح كرد: چنانچه قطعنامه ديگري عليه ايران صادر شود، بر روند اجرايي طرح اقدام يا مداليته تاثير منفي خواهد گذاشت.
حسيني در پاسخ به پرسش خبرنگار ايسنا درباره دو پهلو بودن گزارش اخير مديركل آژانس گفت: برخي نكات در گزارش اخير البرادعي، نكاتي است كه قرار است در آينده در چهارچوب مداليته به آن پرداخته شود.
سخنگوي وزارت خارجه كشورمان درباره خودداري چين از شركت در نشست «1+5» با بيان اين كه اخبار متناوبي را درباره موضع چين دريافت مي‌كنيم، گفت: ما بر اين بارويم كشورهايي كه نگاه واقع‌بينانه‌اي دارند و مستقلا تصميم مي‌گيرند، حتي در حضور آمريكا نيز موضعي مستقل و واقع‌بينانه خواهند داشت.
حسيني تصريح كرد: روندي كه درباره پرونده‌ هسته‌اي  كشورمان پشت سر گذشته‌‌ايم، روند منطقي و اساس درخواست ايران براي بازگشت پرونده به آژانس درخواستي منطقي و حقوقي است.
سخنگوي وزارت خارجه كشورمان تأكيد كرد: توقف يا تعليق غني‌سازي، مسأله‌اي مربوط به گذشته است كه ما درباره آن گفت‌وگو نخواهيم كرد.
وي درباره درخواست رسمي آمريكا براي مذاكره با ايران درباره‌ عراق گفت: در صورت دريافت درخواست رسمي نتيجه‌ آن را اعلام مي‌كنيم.