خرید شال قهر یک نماینده از مجلس

«رفعت بيات»، نماینده زنجان در نطق پيش از دستور خود در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس با انتقاد شدید از رئیس و هیات رئیسه مجلس به دلیل بی‌توجهی به مسائل اصلی کشور و جلوگیری از طرح انتقادات نمایندگان از راه‌هایی چون قطع میکروفون، اعلام کرد که تا زمان تغییر این وضعیت، از حضور در مجلس خودداری خواهد کرد.
به گزارش سايت آفتاب، وی در سخنانش که آن را به روز مجلس (10 آذر) مرتبط ساخت، این روز را به كسانی كه به مردم‌سالاری دينی رأی دادند و تا پای شهادت به پای اعتماد آن، يعنی حاكميت قانون ايستادگی كرده و می‌كنند تبريك گفت. وی در ادامه با تأكيد بر اصل 84 قانون اساسی، گفت: اين اصل عنوان می‌كند هر نماينده در برابر همه ملت مسئول است و حق دارد در همه مسائل داخلی و خارجی اظهارنظر كند. بر همين اساس، براي رعايت اصل 77 قانون اساسی كه اظهار می‌كند همه قراردادهای بين‌المللی بايد به تصويب مجلس شورای اسلامی برسد، هفته پيش با استفاده از بند 11 ماده 23 آيين‌نامه خواستم تذكری را با عنوان جايگاه اقتدار مجلس در قانون‌گذاری ارايه كنم.
بيات افزود: در اين باره به حداد عادل تذكر دادم و گفتم شما بنا بر شرايط و اختياری كه داريد، لطف كنيد بحث قرارداد خط لوله گاز كه به نام خط لوله صلح معروف است و جريان نشست دريای خزر را جزو برنامه هفتگی مجلس قرار دهيد تا ما بنا بر اين دو ماده از قانون اساسی، بتوانيم تكليف را روشن كنيم.
نماينده‌ زنجان از قطع ميكروفن خود هنگام ارايه تذكر انتقاد كرد و گفت: اين گلايه از مديريت مجلس است كه چرا اجازه نمی‌دهند تا مجلس در جايگاه خود قرار بگيرد. به ياد داريد كه در اجلاس اول كه خدمت مقام معظم رهبری رسيديم، سه فراز از فرمايش‌هاي مهم ايشان، بسيار برای ما شفاف‌بخش بود.
وی با اشاره به تأكيدات مقام معظم رهبری درباره ننوشتن قوانين زوگذر و كم‌اثر، پيدا كردن ريشه فقر، بدبختی، تبعيض و بی‌عدالتی و خشكاندن آن و اين كه چه بلايی بر سر نظارت آمده كه هنوز مشكل داريم، خطاب به حداد عادل گفت: گمان می‌كنم يكی از وظايف بسيار مهمی كه جناب‌عالی و بنده و ديگران داريم، اين است كه مجلس را در برابر اين همه مسائل، مصون كنيم.
وی ادامه داد: اگر ايران عزيز از حكومت سليقه‌ها و روابط به جای ضوابط نجات يافت به دليل ديدگاه حضرت امام راحل و تفسيرشان از حاكميت قانون و مجلس بود كه فرمودند مجلس بايد در رأس امور كشور قرار گيرد.
بيات در ادامه خاطرنشان كرد: اين روزها در آستانه فرا رسيدن روز مجلس هستيم كه شهيد مدرس گفت محور و مدار همه امور جامعه، قانون است. به همين دليل، مجلس كه جايگاه قانونگذاری است، شأن والايی دارد و هر كاری كه می‌خواهد انجام شود، بايد از راه مجلس قانونی شود؛ در غير اين صورت از درجه اعتبار ساقط است.
اين نماينده‌ مجلس، بار ديگر خطاب به حداد عادل،‌ گفت: به عنوان احترام به مجلس و جناب‌عالی و جايگاه تمام موكلان كشور و به احترام فرمايش مقام معظم رهبری كه فرمودند مواظب نظارت باشيد كه مجلس مهمترين پايه نظارت است، به دليل اين‌كه ميكروفن بنده را قطع كرديد، بدون آن‌كه ميكروفن قطع كردن پايگاهی در آيين‌نامه داشته باشد، مرخصی گرفتم تا زمانی كه جايگاه و علت قانونی آيين‌نامه اين ميكروفن قطع كردن را به بنده نفرماييد، وارد مجلس نشوم.
حداد عادل در پايان نطق بيات از وی خواست به او برای توضيح دادن در اين باره مراجعه كند.