خرید شال هشدار: پيروزي ديپلماتيك ايران، مانع تحريم سوم نمي‌شود

قطعا گزارش روز پنجشنبه دكتر البرادعي كه در آن، بر همخواني اظهارات ايران با يافته‌هاي آژانس و نبود شواهد انحراف برنامه اتمي ايران تأكيد شد، يك پيروزي ديپلماتيك براي ايران است، اما نبايد تصور كرد كه اين پيروزي مهم مانع صدور قطعنامه جديد شوراي امنيت و سومين تحريم ايران مي‌شود.

يك كارشناس برجسته مسائل ديپلماتيك با بيان اين مطلب به خبرنگار «» گفت: گزارش روز پنجشنبه آژانس نشان داد همان‌گونه كه بارها جمهوري اسلامي تأكيد كرده بود، ابهام‌آفريني درباره برنامه هسته‌اي ايران سياسي است و برنامه هسته‌اي ايران از نظر فني دچار انحراف نيست. اين قطعا يك پيروزي بزرگ و مهم ديپلماتيك و نشان‌دهنده حقانيت جمهوري اسلامي است و بايد بابت آن به مسئولاني كه طي چند ماه گذشته با انجام يك برنامه ديپلماتيك فشرده با آژانس و ديگر كشورها زمينه‌ساز موفقيت شدند، خسته نباشيد گفت؛ اما بايد هم‌زمان دانست كه اين پيروزي مانع قطعنامه سوم تحريم ايران نخواهد شد.

وي افزود: مخالف اصلي برنامه هسته‌اي ايران، كاخ سفيد است كه سخنگوي آن بلافاصله پس از صدور گزارش اخير البرادعي تأكيد كرد تلاش‌ها براي صدور قطعنامه جديد عليه ايران ادامه خواهد يافت و رئيس‌جمهور آمريكا نيز روز گذشته بي‌اعتنا به اين گزارش، بار ديگر بر لزوم توقف غني‌سازي از سوي ايران تأكيد كرد.

وي گفت: همان‌گونه كه پيشتر هم شاهد بوديم، هر وقت آژانس به نفع ايران ـ حتي به صورت بسيار ضعيف ـ گزارش داده، آمريكا نه تنها آن را حمايت نكرده، بلكه آن را مورد تخطئه قرار داده تا جايي كه در مقطعي خواستار عدم ادامه كار البرادعي در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي شد. اكنون هم نبايد انتظار داشت با گزارش مثبت البرادعي كه البته در آن هم نكاتي براي بهانه‌جويي وجود دارد، خصومت‌هاي آمريكا و متحدانش مانند انگليس و فرانسه را در اين عرصه، تمام‌شده دانست.

اين كارشناس در ادامه گفت: تنها كاركرد اين گزارش مثبت، آن است كه اجراي پروژه آمريكا در حاصل كردن اجماع عليه ايران و صدور قطعنامه را مشكل‌تر مي‌كند و زمان و هزينه آن را افزايش مي‌دهد اما بعيد است مانع صدور اصل قطعنامه شود.

وي درباره مشكلات اصلي آمريكا گفت: البته انگليس و فرانسه چندان اختلاف موضعي با آمريكا ندارند، همان‌گونه كه در آستانه اعلام گزارش آژانس به همراه آمريكا با طرح سؤالاتي تلاش كردند آن را تحت‌الشعاع قرار دهند.

روسيه نيز آن‌گونه كه انتظار مي‌رفت، موضع مستقل خود را نشان نداده و با اين وصف، چين مشكل اصلي آمريكاست كه روز گذشته نيز با اعلام صريح عدم شركت خود در جلسه «1+5»، اين جلسات را به حال تعليق درآورد.

اين كارشناس ديپلماسي درباره اقدامات آمريكا براي افزايش فشار بر ايران گفت: به نظر مي‌رسد ايالات متحده اكنون كه با فشار افكار عمومي جهان روبه‌رو شده، تلاش خواهد كرد تا در اين هفته بيانيه‌اي از شوراي حكام عليه برنامه اتمي ايران صادر شود تا اثرات مثبت گزارش البرادعي را خنثي سازد. همچنين به فشارهاي اقتصادي عليه چين دست خواهد زد تا اين كشور را همراه خود سازد.

وي درباره اقدامات ايران گفت: اكنون يك موج جدي تبليغاتي درباره گزارش آژانس ـ البته در خارج ايران و نه داخل ـ مي‌تواند تا اندازه‌اي عدم انحراف ايران را در افكار عمومي جهان تقويت كند. همچنين مسئولان مذاكره‌كننده ايراني بايد يك دوره ديپلماسي فشرده را چه با نمايندگان كشورها در شوراي حكام و چه با چين و روسيه و كشورهاي اروپايي آغاز كنند، چراكه همان‌گونه كه قاعدتا تا ديدار هفته گذشته وزير خارجه چين از ايران در موضع اين كشور مؤثر بوده است، ادامه مذاكرات به ويژه با نماينده «1+5» و حتي كشورهاي انگليس و فرانسه مي‌تواند مؤثر باشد.

اين كارشناس هشدار داد: متأسفانه اظهارات برخي مسئولان حاكي از نوعي اطمينان و خوشبيني نابجا درباره پايان يافتن تمامي حاشيه‌سازي‌ها در پرونده هسته‌اي است، حال آن‌كه مبناي اصلي فشار بر ايران سياسي است و رفتارهاي آمريكا لزوما ناشي از منطق نيست. در موضوع عراق نيز شاهد بوديم آمريكا به رغم گزارش‌هاي قطعي «هانس بليكس»، رئيس وقت بازرسان تسليحاتي سازمان ملل، مبني بر عدم يافت سلاح‌هاي كشتارجمعي، با يك فضاسازي تبليغاتي دروغين به اين كشور حمله كرد.

اين كارشناس مسائل ديپلماتيك در پايان گفت: در ديپلماسي كسي برنده است كه با اقدامات فعال هرگونه تحركات طرف مقابل را پيش‌بيني كرده و براي مقابله با آن برنامه داشته باشد. از همين رو بايد مسئولان كشور تمام اقدامات ممكن را براي جلوگيري از صدور قطعنامه سوم كه قاعدتا آثار اقتصادي آن در كشور بيش از گذشته مشهود خواهد بود، به كار گيرند.