خرید شال آكادمي وهابي در آمريكا و آموزش آدم‌كشي

ده‌ها تن از حقوقدانان آمريكايي، خواستار تعطيلي آكادمي سعودي «الخليج» در واشنگتن شدند. اين مطلب در نامه‌اي كه پنجشنبه گذشته، دوازده سناتور آمريكايي خطاب به «كاندوليزا رايس»، وزير امور خارجه اين كشور، نوشته‌اند، آمده است.

به گزارش خبرگزاري ابنا، يك متخصص مسائل تربيتي درباره اين آكادمي مي‌گويد: «‌در آنجا به دانشجويان مي‌آموزند كه هركس با وهابيت مخالف باشد، يا كافر است يا منحرف؛ بنابراين يا بايد ابراز پشيماني و توبه كند و يا به قتل برسد!».

در همين حال «راجر هري»، كارشناس مسائل خاورميانه، در گفت‌وگو با «بي.بي.سي»، به سوءظن عميق پژوهشگران آمريكايي نسبت به مؤسسات خيريه سعودي در نقاط مختلف جهان اشاره كرد.
وي گفت: مثلا مؤسسه خيريه «الاحسان» كه دفتر مركزي آن در شيكاگو بود، در واقع جبهه‌اي براي «القاعده» به شمار مي‌رفت تا اين‌كه در سال 2002 از سوي دولت آمريكا تعطيل شد.

هري اضافه كرد: ‌ادبيات وهابي كه در مدارس سعودي استفاده و به بقيه نقاط جهان نيز صادر مي‌شود، مروج سوءظن و تنفر نسبت به كساني است كه مطابق اعتقاد وهابيت، «غيرمؤمن» به شمار مي‌روند.

اين گزارش، همچنين به تلاش عربستان سعودي براي جلب دوباره اطمينان آمريكايي‌ها به اين كشور، از طريق برخي اصلاحات اشاره مي‌كند. به عنوان نمونه، «عادل الجبيري»، سفير عربستان سعودي در واشنگتن، از اقداماتي سخن گفته است كه براي غرس نهال تسامح و تساهل در نظام تعليم و تربيت اين كشور انجام شده است.