خرید شال توصيه مشرف: برگزاري انتخابات در 8 ژانويه

روز يکشنبه، دولت پاکستان اعلام کرد: پرويز مشرف، رئيس‌جمهور پاکستان، به کميسيون انتخاباتي اين کشور توصيه کرده است انتخابات عمومي را در هشتم ژانويه برگزار کند.
به گزارش واحد مرکزي خبر به نقل از خبرگزاري فرانسه از کراچي، مشرف اين پيشنهاد را چند ساعت پس از درخواست «جان نگروپونته»، معاون وزير امور خارجه آمريکا براي لغو وضع فوق‌العاده در پاکستان و برگزاري انتخاباتي آزاد و عادلانه در اين کشور و همچنين ازسرگيري مذاکرات با مخالفان مطرح کرد. در بيانيه دولت پاکستان آمده است: انشاء‌الله انتخابات عمومي در اين کشور هشتم ژانويه برگزار خواهد شد.
کميسيون انتخاباتي پاکستان روز شنبه اعلام کرد: تاريخ برگزاري انتخابات عمومي در اين کشور را روز چهارشنبه اعلام خواهد کرد.
جان نگروپونته، فرستاده آمريکا به پاکستان ديروز با بيان اين‌که از پرويز مشرف خواسته است به وضع فوق‌العاده در اين کشور پايان دهد، هشدار داد اين وضع با برگزاري انتخابات آزاد و عادلانه که قرار است اوايل ژانويه برگزار شود سازگاري نخواهد داشت و باعث تضعيف روند انتخابات خواهد شد.
 
وي در ديدار با مشرف از نقش وي در مقابله با «القاعده» و شبه‌نظاميان طالبان قدرداني کرد و گفت: واشنگتن براي همکاري خود با اين متحد خود ارزش قايل است. نگروپونته در عين حال با قاطعيت از مشرف خواست وضع فوق‌العاده در پاکستان را لغو کند. وي در کنفرانسي خبري در سفارت آمريکا تصريح کرد: وضع فوق‌العاده با انتخاباتي آزاد، عادلانه و معتبر سازگاري ندارد.
وي همچنين از مشرف خواست هزاران نفر از مخالفان بازداشتي را آزاد و به وعده خود در کناره‌گيري از سمت نظامي‌اش عمل کند. نگروپونته گفت: اگر چنين اقداماتي برداشته نشود، بدون شک، توانايي دولت در برگزاري انتخاباتي رضايت‌بخش تضعيف خواهد شد.