خرید شال چك كردن موبايل توسط پليس ممنوع است

فرمانده نيروي انتظامي كشور گفت: پليس موبايل در كشور نداريم و به هيچ وجه هيچ مأموري حق ندارد تلفن همراه فردي را بگيرد و چك كند.
به گزارش فارس، اسماعيل احمدي‌مقدم، عصر ديروز در ستاد مبارزه با مواد مخدر در جمع خبرنگاران،‌ افزود: من نمي‌دانم اين بحث پليس موبايل در كجا طراحي شده است، خبرنگاران پليس موبايل مي‌سازند، خودشان هم منحلش مي‌كنند، ما اصلاً چنين فكر و برنامه‌اي نداريم.
وي اضافه كرد: پليس موبايل در كشور نيست و هيچ مأموري حق ندارد موبايل كسي را بگيرد و چك كند، البته در مورد افراد مجرم از جمله مواد فروشان، براي پيدا كردن سرنخ و امتداد جرم، تلفن‌هاي موبايل و ثابت آنان با مجوز قاضي كنترل مي‌شود كه بحث آن جداست، اما اساساً چك كردن موبايل افراد كه چه فيلم يا عكسي يا پيامي داري، ممنوع است؛ زيرا آن را دخالت در امور شخصي مردم مي‌دانيم كه هيچ ربطي به پليس ندارد.
درمان اعتياد تحت پوشش بيمه رفت دبير كل ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنين از تصويب تحت پوشش قرار گرفتن هزينه‌هاي درمان اعتياد توسط بيمه‌ها در جلسه اخير ستاد مبارزه با مواد مخدر با حضور رئيس‌جمهوري خبر داد،گفت: تعرفه خدمات درماني ترك اعتياد و داروهاي آن نيز از هشتاد هزار تومان به چهل هزار تومان كاهش يافته است. وي اضافه كرد: بيمه‌ها نيز بنا بر مصوبه ستاد كه مانند مصوبات هيئت وزيران قابل اجراست، بايد هزينه‌هاي درمان اعتياد را تحت پوشش ببرند كه به زودي از سوي وزارت رفاه به بيمه‌ها ابلاغ و اجرايي مي‌شود.
مبارزه با مصرف الكل و دخانيات در ستاد احمدي‌مقدم همچنين گفت: در آخرين جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر با حضور رئيس‌جمهوري، همچنين بحث تغيير نام اين ستاد به ستاد مبارزه با اعتياد مصرف شد كه در صورت تصويب آن در جلسه آينده، علاوه بر مبارزه با روانگردان‌ها و مواد مخدر، مبارزه با اعتياد به الكل و دخانيات نيز به فعاليت‌هاي اين ستاد اضافه مي‌شود. وي افزود: اين پيشنهاد هنوز در مرحله كارشناسي است و اهميت آن از اين نظر است كه تعداد قربانيان دخانيات به مراتب بيش از معتادان به مواد است، زيرا اعتياد روزانه يازده نفر و سالانه بيش از چهار هزار نفر را مي‌كشد، اما بيش از شصت هزار نفر سالانه به علت مصرف دخانيات جان خود را از دست مي‌دهند كه اين آمار پزشكي قانوني است.
وي ادامه داد: درباره الكل نيز اهميت موضوع آنجاست كه به عنوان يك ماده اعتياد آور جايگزين، هر زمان كه برخورد با مواد مخدر تشديد مي‌شود، مصرف الكل بالا مي‌رود و برعكس. البته توفيقات ستاد مبارزه با مواد مخدر در كنترل اعتياد در ماه‌هاي گذشته نيز شايد باعث شده كه اين فكر ايجاد شود كه مسئوليت‌هاي بيشتري به عهده اين نهاد گذاشته شود. احمدي‌مقدم گفت: آيين‌نامه قانون جامع كنترل دخانيات نيز به تازگي از سوي دولت ابلاغ شده و به زودي اجرايي مي‌شود. بنا بر آن نيروي انتظامي با افرادي كه در اماكن عمومي و مسقف سيگار مي‌كشند يا ابزار و مواد دخاني خود را در ويترين مي‌گذارند،برخورد مي‌كند.
وي اضافه كرد: نيروي انتظامي كاري به مصرف دخانيات ندارد، اما چون استعمال دخانيات در اماكن عمومي نوعي مزاحمت براي مردم است با استعمال كنندگان مواد دخاني در اين اماكن برخورد مي‌كند. وي اضافه كرد: مسئله مهمي كه مدتي است در بين جوانان شايع شده، مصرف قليان است كه در گذشته‌ها مثلاً سي سال پيش فقط كار پيرزن‌ها بود، اما امروز جوانان هم قليان مي‌كشند، بسياري از جوانان تصور مي‌كنند، قليان اعتياد آور نيست، در حالي كه متخصصان مي‌گويند ضرر قليان چهل برابر سيگار است و اعتياد‌آور است. مشاور رئيس‌جمهوري با تأكيد بر افزايش فعاليت‌هاي پيشگيرانه از اعتياد در سال آينده گفت: همه افرادي كه اكنون معتاد نيستند بايد تحت شمول برنامه‌هاي پيشگيرانه و آگاهي بخش قرار گيرند.
وي گفت: اقدامات پيشگيرانه از اعتياد تاكنون ضعيف بوده است و به ويژه درباره روانگردان‌ها و مواد صنعتي جديد بايد آگاهي بخشي بيشتري انجام شود تا قبح مصرف پيدا كنند، ترياك اكنون در بين جوانان جذابيت زيادي ندارد و تا حدي مصرف آن زشت است، اما جوانان مواد روانگردان جديد را با افتخار مصرف مي‌كنند و مي‌پندارند اين مواد نيروزا، نشاط‌آور و غير اعتياد‌آور است كه تصور نادرستي است.