خرید شال آمريكا: کره شمالي به وعده‌هايش عمل نكرد

آمريکا مي‌گويد کره شمالي به وعده‌هاي خود در ارايه اطلاعات جامع و درست درباره برنامه اتمي‌اش در ازاي دريافت کمک‌هاي بين‌المللي عمل نکرده است.
يک سخنگوي وزارت خارجه آمريکا گفت: باعث تأسف است که کره شمالي هنوز به قول خود عمل نکرده و در حال کاستن از سرعت روند از کار‌ انداختن (برنامه اتمي) است.
 
پيونگ يانگ در ماه اکتبر موافق کرده بود جزييات فعاليت‌هاي اتمي خود را اعلام کرده و تأسيسات يونگ بيون را تا روز 31 دسامبر از کار بيندازد.
در مقابل، نيروهاي منطقه‌اي موافقت کردند با ارايه کمک‌هاي سوختي و ديپلماتيک، به آن کشور پاداش دهند.
با نزديک شدن ضرب‌الاجل پايان سال که کره شمالي در گفت‌وگوهاي شش جانبه ماه اکتبر با آن موافقت کرده بود، دولت آمريکا پيونگ يانگ را ترغيب کرد به تعهدات خود براي ارايه يک اظهارنامه کامل از فعاليت‌هاي اتمي‌اش پايبند باشد.
تام کيسي، سخنگوي وزارت خارجه آمريکا، گفت: قابل تأسف است که کره شمالي هنوز تعهداتش براي ارايه يک اظهارنامه کامل و درست از برنامه‌هاي اتمي‌اش را برآورده نکرده و در حال کاستن از سرعت از کار‌ انداختن (اين برنامه) است.
آمريکا و کره جنوبي گفتند آنها به ويژه مي‌خواهند بدانند چقدر پلوتونيوم توليد شده است و مي‌خواهند شواهد نبود يک برنامه مخفيانه غني‌سازي اورانيوم براي مقاصد تسليحاتي را ببينند.
 
پيشتر در ماه جاري، جورج بوش، رئيس‌جمهور آمريکا، با فرستادن نامه‌اي شخصي به کيم جونگ ايل، رهبر کمونيست کره شمالي، وي را ترغيب کرد پاي وعده‌هايش بايستد.
 
اين نامه را «کريستوفر هيل»، فرستاده ارشد آمريکا در امور کره شمالي، که براي سنجش پيشرفت فرآيند برچيدن راکتور اصلي يونگ بيون تحت نظارت کارشناسان آمريکايي از کره شمالي ديدن کرده است، تحويل داد. وي پس از بازديد از آن تأسيسات گفت که فعاليت‌ها براي برچيدن آن راکتور به خوبي و بر پايه برنامه پيش مي‌رود.
گمان مي‌شود مواد لازم براي انجام يک آزمايش اتمي که در اکتبر 2006 منفجر شد و توانايي اتمي اين کشور را ثابت کرد در يونگ بيون توليد شده باشد.